Balıkesir Merhaba Gazetesi

Balıkesir gerildi

Balıkesir gerildi
10 Kasım 2014 - 0:20

Genel

HDP’li grubun basın açıklaması sırasında çevreden müdahale edilmesiyle gerginlik arttı, arbede yaşandı. Çevik Kuvvet ekipleri grupların arasına girerek olayların büyümesini önledi.

Türkiye-Süriye  sınırında Suriye tarafında Kobani eylemlerinde hayatını kaybeden Kader Ortakaya’nın(28) ölümünü protesto eden Halkların Demokrasisi Partisi(HDP) Balıkesir Örgütü’nün düzenlediği basın açıklamasına bazı kişilerin müdahalesi ile tehlikeli bir gerginlik yaşandı. Mekik Sokak girişinde TÜİK önünde yapılan açıklama sırasında HDP’liler, Kürtçe sloganlar atıp basın bildirilerini okurken, bazı kişiler, “Defolun gidin Kobani’ye!”, “Burası Balıkesir! Kuvayi Milliye Şehri burası”, “Bir daha ki sefere başka türlü geliriz!” diye bağırınca gerginlik yaşandı.

Olay şöyle gelişti: Önceki gün saat 14.00’te TÜİK önünde HDP’lilerin açıklamasından önce 30 kadar sivil polis çevrede tedbir aldı. 20 Kadar HDP’li, ellerinde “Öldürülen fikirler değil insanlıktır Kader Ortakaya ölümsüzdür” yazan bir pankartla alana geldiler. Bildiri okunmaya başlandıktan kısa bir süre sonra “Yeter artık!”diye bağırılıp açıklama yapanlara müdahale edilmesi üzerine, arbede yaşandı. Gerginlik artınca çevik kuvvet ekipleri gelerek açıklama yapan grup ile müdahale edenlerin arasına girdi. Kalkanları ile gelen Çevik Kuvvet ekibinin müdahalesi ile HDP’li grup, Atalar caddesine yönlendirildi. HDP’liler burada bir apartmana girdiler. Çevik Kuvvet,  AKP İl binasının da bulunduğu caddeye giriş çıkış noktalarında önlem aldı. Alınan önlemlerle olaylar büyümeden önlendi.

Haber bültenlerinde yer alan bilgilere göre Kader Ortakaya’nın Türkiye tarafındaki askerlerin açtığı ateşle başından vurulduğu ileri sürüldü. Olay, “Özgür Sanat Girişimi”nin Kobani sınırında gerçekleştirdiği insan zinciri eyleminde meydana gelmişti. Anadolu Üniversitesi Sosyoloji mezunu olan Ortakaya, Marmara Üniversitesi Çalışma Ekonomisi’nde  yüksek lisans yapıyordu. HABER: CEMİL YURTMAN

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.