Gündemİlçe Haberleri

Balıkesir Gönen Geyikli Barajı Yapım Aşamasında Sona Gelindi

Tarım ve Orman Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü, yoğun bir şekilde çalışmalarına devam ediyor.

Balıkesir Gönen Geyikli Barajı Yapım Aşamasında Sona Gelindi

Tarım ve Orman Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü, tarımda modern sulamayı yaygınlaştırmak, toplulaştırma çalışmalarıyla tarım arazilerinden en yüksek faydayı sağlamak, musluklara sağlıklı ve içilebilir su ulaştırmak ve yerleşim yerleri ile tarım arazilerini taşkın risklerine karşı korumak için yoğun bir şekilde çalışıyor. Bölgedeki su yapılarının artması, Balıkesir ve ilçelerinde tarımsal faaliyetlerin gelişmesine önemli katkı sağlıyor.

Balıkesir Gönen Geyikli Barajı'Nda Yapım Aşamasında Sona Gelindi
Geyikli Barajı Son Durum

DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif BALTA, Balıkesir Gönen Geyikli Barajı’nda devam eden çalışmalar hakkında bilgi verdi. BALTA, barajın tamamlanmasıyla 710 dekar tarım arazisinin sulanmasının sağlanacağını belirtti. Ulaşım yolları ve dipsavak yapısının tamamlandığını, gövde dolgu imalatının ise büyük ölçüde tamamlandığını ifade etti. Barajın kalan dolusavak ve vana odası ünitelerinde inşaat çalışmalarının devam ettiğini vurgulayan BALTA, barajın temelden yüksekliğinin 31,00 metre olduğunu ve su depolama kapasitesinin 400 bin m3 olduğunu açıkladı. Tamamlandığında Balıkesir Gönen Geyikli Barajı’nın ülke ekonomisine yıllık 5 milyon 325 bin TL katkı sağlaması hedefleniyor.

Bu gelişmelerle birlikte, Balıkesir Gönen Geyikli Barajı’nın tamamlanmasıyla bölgede tarımın ve ekonominin güçlenmesi bekleniyor.

 

 

Haber: Bülten

Yeni Trendler Bandırma’da Konuşuldu

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu