Balıkesir Merhaba Gazetesi

BALIKESİR İÇİN SÜRPRİZ Mİ?

BALIKESİR İÇİN SÜRPRİZ Mİ?
07 Nisan 2015 - 0:09

Genel

Genel Seçim Takvimi bir bir işledi ve son gün aday belirleme sürecinin gerçekleşeceği bugüne damgasını vurdu. Heyecanla geçen süreç yine, yeni bir heyecanla devam edecek.

BAKAN ADAY MI?

Ak Parti Genel Merkezinin son dakikada yapacağı bir değişiklik söz konusu olmazsa Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nu Balıkesir 1’nci sırada aday olarak göstermesi bekleniyor. Heyecan ve merakla beklenen süreç sonrasında takvim süreci heyecanla beklenen bir şekilde işlemeye devam edecek.

Kulislerde konuşulanlar ve halkın birebir söylemleri ne kadar gerçekleşmiş olacak? Balıkesir’de bulunan vakıf, dernek, meslek kuruluşları ve bütün STK’ların yönetim kurullarının katılımı ile 25. Dönem Milletvekili Genel Seçimlerine yönelik aday tespiti çalışmaları ışığında görüş yoklaması ve bu süreç içinde aday adaylığı tanıtımları haberleri ne denli etkili olacak? Aday Adaylarına Yöneltilen Sorular Farklı Farklı Ve Heyecan Vericiydi Son Aşamada Aday Adayları bekledikleri gibi mi yoksa hiç beklemedikleri bir sonuçla mı karşılaşacak? Tüm soruların yanıtları seçim takvimi sürecinde www.gazetemerhaba.com sitemizde anlık olarak paylaşılacak ve Okurlarımızın gazetesi olan B. MERHABA ‘da ayrıntıları ile yer bulacaktır.

Birinci sıra kontenjan bir Bakan olabilir mi? Balıkesir’de partiye 1’nci derece yakın isimlerin izlenimleri ve söylemleri ile Genel merkezin söylemleri aynı yolda durmak yok yola devam mı yoksa siz durun biz devam ediyoruz yönünde mi olacak. BÜYÜK GÜN Ve Gelecek Günlerdeki Halkın Nabzı B.MERHABA’da

 

BUGÜN: Siyasi partilerin genel merkezlerinin, seçime katılacakları seçim çevrelerine ait aday listelerini, YSK’ya alındı belgesi karşılığında DVD ve kağıt ortamında en geç saat 17.00’ye kadar verecek. Bağımsız milletvekili adaylığı için il seçim kurullarına başvurularda son gün.

8 Nisan: Yurtiçi ve yurtdışı seçmen kütükleri kesinleştirilecek.

15 Nisan: Milletvekili geçici aday listeleri radyo, televizyon ve Resmi Gazete’de yayınlanacak. Geçici aday listelerine karşı il seçim kurullarına ve YSK’ya yapılacak itirazlar başlayacak ve incelenecek.

16 Nisan: Geçici aday listelerine karşı ilgili il seçim kuruluna yapılacak itirazların son günü.

19 Nisan:  Milletvekili geçici aday listelerine karşı il seçim kurullarına yapılan itirazlar üzerine bu kurullarca verilen kararlara yönelik itirazların YSK tarafından karara bağlanmasının vemilletvekili geçici adaylığından istifa edenlerin YSK’ya bildirmesinin son günü.

21 Nisan: Birleşik oy pusulasında yer alacak bağımsız aday sıralaması için tüm il seçim kurullarında aynı anda olmak üzere saat 11.00’de kura çekilecek.

24 Nisan: Siyasi partilerin seçim çevreleri itibarıyla milletvekili kesin aday listeleri ile bağımsız adaylar, radyo, televizyon, Resmi Gazete ve illerde ilan edilecek.

8 Mayıs: Gümrük kapılarında ve yurtdışı temsilciliklerinde oy verme işlemi başlayacak.

23 Mayıs: Radyo ve televizyonda yayın için başvuran siyasi partilerin radyo ve televizyonda yapacakları propaganda konuşmalarının yayın ve zaman sıralarının belirlenmesi için YSK tarafından kura çekilecek.

28 Mayıs: Propaganda serbestliği ve bir kısım seçim yasakları başlayacak.

31 Mayıs: Radyo ve televizyon propaganda konuşmaları start alacak. Yurtdışı temsilciliklerde oy verme işlemi sona erecek.

1 Haziran: Seçmen bilgi kağıtlarının seçmenlere dağıtılması tamamlanacak ve dağıtılmayanlar ilçe seçim kurulları başkanlıklarına teslim edilecek.

6 Haziran: Saat 18.00’de seçim propagandası sona erecek.

7 Haziran: Oy verme günü.

KAMİL AKYÜREK

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.