Balıkesir Merhaba Gazetesi

Balıkesir İl Millî Eğitim Müdürü  Ali Tatlı’nın 24 Kasım Öğretmenler Günü Mesajı

Balıkesir İl Millî Eğitim Müdürü  Ali Tatlı’nın 24 Kasım Öğretmenler Günü Mesajı
24 Kasım 2022 - 18:13

Balıkesir İl Millî Eğitim Müdürü  Ali Tatlı’nın  24 Kasım Öğretmenler Günü Mesajı

 

Balıkesir İl Millî Eğitim Müdürü  Ali Tatlı öğretmenler gününde öğretmenlere karanfil dağıttı. Ayrıca konuşma yapan Ali Tatlı, ‘’ Umudun ve sevginin alfabesine, Yüreği büyük koca çınarlara,Tüm öğretmenlerime selam olsun’’dedi.

 

Balıkesir İl Millî Eğitim Müdürü  Ali Tatlı konuşmasında şunları söyledi; Ülkemizin geleceği olan çocuklarımıza mermere şekil veren sanatçının ince ve hassas üslubuyla yaklaşan öğretmenlerimizi “Öğretmenler Günü” vesilesiyle sevgi ve saygıyla selamlıyorum.Bir dağ köyünde soğuktan donan elleri ısıtan nefestir öğretmen. Cehaletin kör kılıcına göğsünü siper ederken gururla başı dik durandır. Günün birinde ay yıldızın ışığı sonsuza dek parlasın diye al bayraklara sarılandır. Geleceğe giden yolda masum hayatlara dokunarak bilgi ve sevginin can suyuyla yeni nesilleri filizlendirendir.

Prof. Dr. Aziz Sancar’ı Anadolu’nun bağrından Nobel’e taşıyan güçtür. Vicdandır, merhamettir, bizi biz yapan en büyük değerdir. Öğretmenlerimizin milletimizin kaderini tayini noktasında çok önemli bir rolü vardır. Öğretilerinin gölgesinde koca bir imparatorluk kurulan Osman Bey’in hocası Şey Edebali’den, çağ açıp çağ kapatan Fatih Sultan Mehmet’in hocası Akşemsettin’e kadar öğretmenlik tarihin her döneminde adından saygıyla söz edilen bir meslek olmuştur.  Bizler bu mesleği seçerken; ömrümüzü bu milletin evlatlarına adamaya talip olduk. Hepimizin ortak kaygısı vatanımız ve yarınlarımızın güvencesi olan çocuklarımızdır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk bizlere “Yeni nesil sizin eseriniz olacaktır.” demiştir. Bu eseri korumak bizim görevimizdir. Öğrencilerimizin gönül kapısını sevgiyle çalarken; onları yarınlarımıza şekil veren ve kadim kültürümüzü geleceğe taşıyan bireyler olarak yetiştirmeye gayret ediyoruz.

Hz. Ali, “Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum.” diyerek öğretmenin önemini vurgulamıştır. Bu doğrultuda bin bir emekle bizlere bir şeyler öğreten öğretmenlerimizin üzerimizde hakkı büyüktür. Öğretmene saygı ve sevgiyi temel alan bir kültürün temsilcileri olarak bizler, onlara olan minnet borcumuzu hiçbir zaman layıkıyla ödeyemeyeceğimizin farkındayız.

Aşık Veysel bir şiirinde şöyle söylemiştir: “Dünyanın en zengin aklını gördüm. Sermayesini sordum, dedi ki: Okul.”   Bizler, elbette yalnızca okulda değiliz; hayatın her alanında varız ve hayatı, bilgiyi, insanlığı işlemeye devam ediyoruz. Bu duygu ve düşüncelerle Millet Mektepleri’nin açıldığı ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e Başöğretmenlik unvanının verildiği bugünde, öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü gönülden tebrik ederken emekli öğretmenlerimize sağlık, terör saldırılarında kaybettiğimiz şehitlerimiz başta olmak üzere ebediyete irtihal eden tüm öğretmenlerimize Allah’tan rahmet diliyorum.

Haber: Nursima Akyürek

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.