Balıkesir Merhaba Gazetesi

Balıkesir İl Müftülüğü’nden Ödüllü Yarışma

Balıkesir İl Müftülüğü’nden Ödüllü Yarışma
09 Şubat 2021 - 11:27

Balıkesir İl Müftülüğü’nden Ödüllü Yarışma

Balıkesir İl Müftüsü Ramazan Topcan; ‘On Kıta Bir Vatan İlelebet İstiklal” konulu kompozisyon ve resim yarışması hakkında bilgi verdi.

YARIŞMA HAKKINDA BİLGİ VERDİ

Balıkesir İl Müftüsü Ramazan Topcan, Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından İstiklal Marşı’nın kabulünün 100. yılına özel olarak gerçekleştirilen; ‘On Kıta Bir Vatan İlelebet İstiklal” konulu kompozisyon ve resim yarışması hakkında bilgi verdi.

SİYASİ MESAJLARA YER YOK

Eser teslimlerinin 5 Mart tarihine kadar İlçe Müftülüklerine yapılacağını kaydeden Topcan, “Başkanlığımızca geleceğimizin teminatı genç nesillerin İstiklal Marşı’nı daha iyi anlamaları, milli şairimizi daha iyi tanımaları, gençlerimiz arasında bir farkındalık oluşturulması amacıyla; “On Kıta Bir Vatan İlelebet İstiklal” temalı Lise öğrencileri arasında kompozisyon, Ortaokul öğrencileri arasında resim yarışması düzenlenmiştir. Yarışmaya sadece örgün eğitim-öğretime devam eden Lise ve Ortaokul öğrencileri katılabileceklerdir. Bir öğrenci sadece en fazla bir eser ile katılım sağlayabileceği yarışmalarda eserlerde siyasi mesajların bulunmaması, ahlak kurallarına uygun oluşu ve bir ticari markanın reklamının yapılmaması gibi hususlara dikkat edilecektir. ”dedi.

TEKNİK DETAYLARI AKTARDI

Müftü Ramazan Topcan, “Kompozisyon alanında yarışmaya katılan eserlerde; ‘On Kıta Bir Vatan İlelebet İstiklâl’ teması ile bağlantılı ve özgün olması, alıntılar için kaynak gösterilmesi hususlarına dikkat edilecektir.  Eserin Türkçe dilbilgisi kurallarına uygun olarak, tercihen elektronik ortamda, times new roman fontuyla, 12 punto ile yazılması istenecek, ancak el yazısı ile yazılmış eserler de yarışmaya kabul edilebilecektir. Eserin yazılı olduğu sayfanın, birden çok sayfa söz konusu olduğunda her sayfanın sol üstüne öğrencinin adının, soyadının, iletişim bilgilerinin ve öğrencisi olduğu okulun adının yazılması şarttır.  Katılımcılar eserlerinin özgün olduğunu, daha önce benzeri bir yarışmaya katılmamış olduğunu kabul etmiş sayılırlar.”  diye konuştu.

TEMAYLA BAĞLATILI OLMASINA DİKKAT

Ortaokul öğrencilerine yönelik gerçekleştirilen resim yarışması hakkında da bilgi sunan İl Müftüsü Topcan konuşmasının devamında şunları söyledi:

“Eserlerin başkasına ait, alıntı ve kopya olmaması, ‘On Kıta Bir Vatan İlelebet İstiklâl’ teması ile bağlantılı olmasına dikkat edilecektir. Yarışmacılara malzeme ve teknik serbestliği tanınmıştır. Her türlü resim ve boya malzemesi kullanılabilecektir. Ancak eserlerin sunulacağı resim kâğıtları 35 X 50 boyutlarında olacaktır. Yarışmacılar resim kâğıtlarının arkasına okunaklı bir şekilde, adı soyadı, iletişim bilgileri ve öğrencisi oldukları ortaokulun adını yazacaklardır.  Eserlerin zarar görmemesi için resimlerin katlanmadan iki büyük karton arasına yerleştirilerek teslim edilmesi gerekmektedir.

SON BAŞVURU 5 MART

Katılımcılar eserlerinin özgün olduğunu, daha önce benzeri bir yarışmaya katılmamış olduğunu kabul etmiş sayılırlar. Son başvuru tarihi 5 Mart 2021 olarak belirlenmiştir. Başvurular İlçe Müftülüklerine bireysel olarak, eser teslimi ve başvuru aynı anda olacak şekilde gerçekleştirilecektir.”  Yarışmaya katılan eserlerin İlçe Müftülüklerinde Kaymakamlık oluru ile oluşturulacak komisyon tarafından 8 Mart tarihinde dereceye giren eserlerin belirleneceğini kaydeden Topcan, İlçe birincileri arasından da Valilik oluruyla İl Müftülüğümüzde oluşturulacak komisyon tarafından ilde dereceye giren eserlerin belirleneceğini anlattı.

ESERLER ÖDÜLLENDİRİLECEK

Müftü Topcan, “İlçelerde resim ve kompozisyon dalında dereceye giren eserler, İlçe Müftülüklerimiz tarafından, İl genelinde ise derece giren eserler, İl Müftülüğümüz tarafından ödüllendirilecektir. İlimizde birinci gelen eser sahibi öğrencimize 750 tl, ikinci eser sahibi öğrencimize 500 tl, üçüncü olan eser sahibi öğrencimize ise 300 tl verilecektir. Şimdiden katkı ve katılım sağlayacak okullarımıza ve sevgili öğrencilerimize başarılar dilerim.” dedi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.