Balıkesir Merhaba Gazetesi

Balıkesir İtfaiyesi’nin de Aralarında Bulunduğu Ekip Marmaris’te Faciayı Önledi

06 Ağustos 2021 - 9:54

Balıkesir İtfaiyesi'nin de Aralarında Bulunduğu Ekip Marmaris’te Faciayı Önledi

Marmaris Amos’ta ormanlık alandan yükselen alevler Profesörler Sitesi’ne kadar ilerledi. Faciadan dönülen yangında sitede bulunan ayrıca 4 ev zarar gördü.

Amos’un dağlık kısımlarındaki ormanlık alanda dün sabah saatlerinde ayrıca alevler yeniden yükseldi. Gün boyu ekipler ormanlık alanın çevresinde hazır bekledi.

Yola kadar inen yangına İzmir İtfaiyesi, Balıkesir İtfaiyesi, Ankara Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı TOMA’lar, orman ekipleri ve ayrıca gönüllü vatandaşlar müdahale etti. Site sakinlerinin bir kısmı söndürme çalışmalarına katılırken, bir kısmı da teknelerle tahliye edildi. Sitenin dibine kadar gelen alevler 4 evde hasar bıraktı.

“Rüzgarla burası alev yerine döndü”

Yangının sabah saatlerinde başladığını ifade eden Ercüment Meriç Öztürk, “Sabahtan gelen yangını orman ekipleri itfaiye ile birlikte çok güzel bir şekilde söndürdüler. Jandarmamız da buradaydı. Yavaş yavaş aşağı indirip bir anda üzerine çökerek söndürdüler. Akşam gelen yangın dağın öbür tarafından rüzgarla beraber geldi. Ekipler çok güzel yol kenarına dizilmişlerdi. Tam yamacın inişinden ormanın birleştiği noktaya kadar çok güzel bir şekilde ekipler ayrıca konuşlanmıştı. Malzememiz de vardı. Gönüllülerimiz de vardı. Halkımız da buradaydı. Orman içine kozalak atmasına karşı da hazırdık. Hava tahmininde görülmeyen rüzgarla burası alev yerine döndü. Bir Hollywood filmi gibi havadan ayrıca ateş yanmaya başladı” dedi.

“Sitenin içine girmesinden son anda kurtulduk”

Sitenin arkasındaki çamlık alanın yandığını dile getiren Öztürk, “Allah’ın bir lütfu. Rüzgar daha sonra durarak sola doğru dönünce sitenin içine girmesinden son anda ayrıca kurtulduk. Bu sırada ayrıca 3-4 tane daha evimiz var. Taş evler kısmında tüp patladığı için zarar görmüş bir evimiz var” diye konuştu.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.