Balıkesir Merhaba Gazetesi

Balıkesir Kahvaltısı İle İlgili Tüm Yorumlar Merhaba’da

Balıkesir Kahvaltısı İle İlgili Tüm Yorumlar Merhaba’da
21 Şubat 2022 - 17:19

Balıkesir Kahvaltısı İle İlgili Tüm Yorumlar Merhaba’da

 

Balıkesir Kahvaltısı festivaline hazırlık yapıyor. Festival tanıtımı için, bu gün  Balıkesir Valiliği, Büyükşehir Belediyesi, odalar, borsa ve tüm paydaşlar bir araya geldi. Ayrıca, paydaşlar, Balıkesir Kahvaltı lansmanında birlikte kahvaltı yaptı. Ardından ise, paydaşlardan Haziran ayında düzenlenecek festival ile ilgili açıklama geldi. MERHABA Gazetesi olarak, Festival ve Balıkesir kahvaltısı ile ilgili katılımcıları konuşturduk.

 

Kahvaltıyı Tanıtmak Doğru Bir Adım

Balıkesir Kahvaltı Festivali Tanıtım Toplantısında MERHABA’ya konuşan Dünya Baklava Şampiyonu Mahmut Dolmacı, “Balıkesir’e gelmek çok keyifli. Ben dünyayı gezen bir şefim. Balıkesir’in 50 küsur peyniri olduğunu yeni öğrendim. Bundan böyle, bunu da tanıtacağız. Ayrıca, kahvaltıyla tanıtmak doğru bir adım. Ama bunu tüm ülkeye yaymak çok önemli. Üzerimize düşen ne varsa yapmaya hazırız. Bu kadar güzel bir ürün var ise insanlara göstermemiz lazım” ifadeleri ile tanıtımın önemine dikkat çekti.

UYGUR”GÜZEL BİR ADIM ATTTIK”

Belgin Uygur, “Balıkesir, tüm güzellikleriyle dünyanın müstesna illeri arasındadır. Ayrıca, Balıkesir’in tanıtırken, Türkiye’yi doyuran şehir diyoruz. Özellikle, zeytinimizle, zeytinyağımızla, Balıkesir’in tatlarını bugün sizlerle tanıştırmaktan mutluluk duyuyoruz. Dahası bu zenginliklerimizi TBMM’de ve bütün Türkiye’ye duyuracağız. Festivalimizin lansmanı çok güzel bir adım oldu. İnşallah festivalimiz de dünya çapında ses getirecektir. Valiliğimiz ve Büyükşehir Belediyemiz başta olmak üzere emeği geçenlere teşekkür ediyoruz” dedi.

 

AYDEMİR “EN GÜZEL LANSMAN ZENGİLİĞİMİZ ÇOK”

Mutlu Aydemir, “Ben de bugün burada olmaktan mutluluk duydum. Bu Lansman, Balıkesir’de yapılan en güzel organizasyonlardan biri oldu. Kahvaltı zaten güzeldir. Ancak, Balıkesir kahvaltısı çok çok daha güzeldir. Ayrıca, 50 çeşit peynirimiz, ekmek çeşitlerimiz, zeytinimiz, zeytinyağımız, reçellerimiz, kaymağımızla büyük zenginlikleri olan bir şehiriz. Ürünlerimiz coğrafi işaretli, ama özellikle Avrupa Coğrafi İşaretlerini de alacağız” şeklinde konuştu.

 

SUBAŞI “ ŞEHRİMİZİ VE ÜRÜNLERİMİZİN TANITIMINA ÖNEMLİ KATKI SAĞLAYACAK ”

 

Yavuz Subaşı, “Biz Türkiye’yi besleyen iliz. Büyükbaş, küçükbaş hayvanıyla, kanatlı hayvanlarıyla, balığıyla, sebzesi ve meyvesi ile zaten tanınmış bir şehiriz. Sadece biraz reklamımız yok gibi. İnşallah sayın Valimiz, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanımız ve basının desteği ile şehrimizi, şehrimizin ürünlerini, zenginliklerini herkese duyuracağız. Tüm ürünlerimizi tatmak için herkesi ilimize davet ediyoruz. ”ifadelerini kullandı.

BAŞKAN ERSOY “SOFRAMIZ BEREKETLİDİR”

Emin Ersoy, “Bugün Balıkesir’in çok özel bir gününü yaşıyoruz. Balıkesir her türlü nimetleri içinde barındırıyor. Zeytin, zeytinyağı, peyniri, köy ekmeklerimiz ile bereketli sofralarımız var. Valimize, Büyükşehir Belediye Başkanımıza, meslek odalarımıza ve daha emeği geçen sayamadığım herkese teşekkür ediyoruz. Balıkesir’in tanıtımına her platformda devam edeceğiz.”

BAŞKAN YAVAŞ “DEĞERLERİMİZ GÖRÜCÜYE ÇIKTI”

Ekrem Yavaş, “Balıkesir dağlarından bal, ovalarından yağ akan bir şehrimiz. Her bir ilçesinde farklı lezzetler mevcut. Her yöremizde bolluk, güzellikler var. Ünlü gastronomi lokantalarında ilimizin ürünleri farklı şekilde satılmaya başlandı. Değer üretebilmek için festivallere ihtiyaç vardır. Değerlerimiz derlendi ve ülkemiz çapında adeta görücüye çıktı. Balıkesir’de çok rahat yemek yiyebilirsiniz. Bugün güzel bir adım atıldı. Güzel bir sofra hazırlandı. Altında da Yağcıbedir Halımız vardı. Gurur duyuyoruz” dedi

 Selman Hasan Arslan,

“Bugün Balıkesir kahvaltısında buluştuk. Çok iyi hazırlanmış güzel bir etkinlik, tanıtım oldu. Önemli kahvaltı ürünlerimizi tattık. Balıkesir bu anlamda çok zengindir. Bu aslında geç kalınmış bir etkinliktir. Balıkesir turizm kentidir. Balıkesir’in 50 çeşit peyniri ve dahası var. çok zengin bir kahvaltı mutfağı var. Bu festival bu bakımdan çok önemlidir. Emeği geçenlere teşekkür ediyoruz.”

 

 Balıkesir Üniversitesi Edremit Meslek Yüksek Okulu Öğretim Görevlisi Dr. Mücahit Kıvrak,

 

“Bugün Balıkesir için çok anlamlı bir gün. Balıkesir’in Doğu ve Batısını ayrı ayrı incelediğimizde gerçekten ayrı ayrı damaklara hitap eden lezzetleri var. Edremit Körfezi zeytin ve zeytinyağı ile meşhur ve buna Manyas’ın peynirini ve diğer tüm ürünlerini ekleyince güzel işler çıkıyor. Tüm emeği geçenlere teşekkür ediyoruz.”

 Çanakkale Gastro Kale Yöresel ve Etnik Mutfaklar Derneği Başkanı Bahadır Yasa,

“Bu etkinlik şehri turizm şehri haleni getirmek için çok önemli. Yapılmış kitaplar da çok önemlidir. Bunlar büyük bir değerdir. Bölgemizin, ülkemizin turizmde kalkınması için bu etkinlikler çok önemlidir. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum.”

Edremit Belediyesi ve Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Hasan Güçlü Sakallı,

“Bu festival Balıkesir için sevindirici oldu. Ürünlerimizin kalitesini dünyaya tanıtabilmek adına faydalı bir tanıtım oldu. Bizler de Edremit’in zeytin ve zeytinyağlarını tanıtmak için bu festivale katılım sağladık. Hayırlı olsun.”

Edremit Zeytin Zeytinyağı Derneği Başkanı Adnan Sarısakal;

“Dernek olarak, Edremit yöresinin zeytin ve zeytinyağını bu festivalde tanıtmak için buradayız. Bugün çok güzel bir lansman gerçekleşti. Dernek olarak aynı zamanda, Zeytin ve zeytinyağı sektörünün sorunlarıyla da ayrıca ilgileniyoruz. Tabi bu tip organizasyonlarda ürünlerimizin tanıtımı için de çalışmalarız sürüyor. Bu etkinlikte emeği geçenlere teşekkür ediyor, herkesi Edremit zeytini ve zeytinyağını tatmaya davet ediyoruz”

Haber-Röportajlar: M.Can Akyürek &Serhat Şenkökçü

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.