Özel Haberlerİlçe Haberleri

Balıkesir Kent Konseyi Başkanını Seçti Tartışmalar Beraberinde Geldi

Balıkesir Kent Konseyi'nin olağan genel kurulu, gerçekleşti. Divan kurulu üyeleri Tahir Korucuoğluları, Haydar Filiz ve Jale Bayraktar'ın yönetiminde yapılan toplantıda, Sevinç Baykan Özden başkan olarak seçildi. Ancak, başkanlık için tek adayın bulunması ve yürütme kurulu oylamalarında yaşanan tartışmalar dikkat çekti.

Balıkesir Kent Konseyi Başkanını Seçti Tartışmalar Beraberinde Geldi

Balikesir Kent Konseyi Baskanini Secti Tartismalar Beraberinde Geldi 2
Balıkesir Kent Konseyi Başkanını Seçti Tartışmalar Beraberinde Geldi

Demokratik Süreçte Görüş Ayrılıkları

Toplantıda, başkanlık için tek bir adayın olması, katılımcılar arasında farklı görüşlerin ortaya çıkmasına neden oldu. Yürütme Kurulu için hazırlanan 45 kişilik liste ise kabul edildi. Ancak, bireysel müracaatlarda dilekçelerin formatına uygun olmayanların oylamaya sunulmaması bazı katılımcılar tarafından eleştirildi.

“Ulaşılmayan her noktaya ulaşılmasını umuyorum”

Herkesin söz sahibi olduğunu vurgulayan Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Akın, “Kent Konseyi, ortak aklın ifade edildiği ve herkesin söz sahibi olduğu bir platformdur. Yeni yönetim ile birlikte ulaşılmayan her noktaya ulaşılmasını umuyorum. Ayrıca Çocuk Meclisi’ni hayata geçireceğiz. Yeni başkan Sevinç Baykan ve ekibine başarılar dileriz. Balıkesir Kent Konseyi’nin, halkın katılımını artırarak şehir için önemli projelere imza atacağına inanıyoruz” dedi.

Balikesir Kent Konseyi Baskanini Secti Tartismalar Beraberinde Geldi 1
Balıkesir Kent Konseyi Başkanını Seçti Tartışmalar Beraberinde Geldi

“Daha kat edilmesi gereken yol var”

Daha kat edilmesi gereken yolların olduğunu söyleyen Tema Vakfı İl Temsilcisi Metin Kuter, “Genel kurul oldukça hareketli ve enerjik geçti. Ancak daha kat edilmesi gereken yol var. Toplantılar devam ettikçe vatandaşların isteklerini iletmesi ve çalışma ortamının oluşması için güzel bir ortam sağlanacaktır. Oylama her zaman olduğu gibi demokratik şekliyle geçti, ancak tek aday vardı. Yürütme kurulunda bireysel müracaatların kabul edilmemesi ve üçte iki çoğunluğun sağlanamaması sebebiyle reddedilmesi dikkat çekti.” açıklamalarında bulundu.

Başkan Polat Kent Konseylerinin Önemini Vurguladı

Kent Konseylerinin önemine vurgu yapan Bandırma Kent Konseyi Başkanı Serdar Polat “Balıkesir Kent Konseyi’nin hızlı bir şekilde kurulması, demokrasi, katılım ve yönetişim mekanizması açısından çok önemli. Kent konseyleri, yerel kalkınma ve yönetim süreçlerine halkın katılımını sağlıyor. Sevinç Hanım’a yeni görevinde başarılar diliyorum. Özellikle mahalle meclislerinin harekete geçirilmesi, halkın yönetime katılımını artıracaktır.”

Balikesir Kent Konseyi Baskanini Secti Tartismalar Beraberinde Geldi 3
Balıkesir Kent Konseyi Başkanını Seçti Tartışmalar Beraberinde Geldi

Şeffaflık Mesajı

Genel kurul sonrası yapılan yorumlarda, kent konseyinin daha fazla katılımcının görüşlerine yer vermesi ve karar alma süreçlerini daha şeffaf hale getirmesi gerektiği vurgulandı. Balıkesir Kent Konseyi’nin, şehir için önemli projelere imza atabilmesi için daha geniş katılımlı ve şeffaf bir yapıya kavuşması bekleniyor.

Haber: Elif Şahin

Balıkesir Kent Konseyi Üyeleri Pomak Kültürü İle Tanıştı

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu