Gündemİlçe HaberleriTürkiye Gündemi

Balıkesir Kurbanlıkları İstanbul Pazarında Rağbet Görüyor

İstanbul'un favori kurbanlık tercihi: Balıkesir'in ünlü kuzuları, fiyatlarıyla dikkat çekiyor.

Balıkesir Kurbanlıkları İstanbul Pazarında Rağbet Görüyor

Kuzusuyla ünlü Balıkesir’in kurbanlık hayvanları, özellikle İstanbul’da yoğun ilgiyle karşılanıyor. Celepler Odası Başkanı İsmail Balaban, İstanbul pazarında küçükbaş hayvan fiyatlarının 15 bin TL ile 20 bin TL arasında, büyükbaş hayvan fiyatlarının ise 20 bin TL ile 27 bin TL arasında değiştiğini açıkladı.

Balıkesir Kurbanlıkları İstanbul Pazarında Rağbet Görüyor
Arim İl Müdürü Erkan Alkan, Hayvan Pazarini Zi̇yaret Etti̇.

Balıkesir Tarım İl Müdürü Erkan Alkan, “Tarım Cebimde” uygulamasının kulak küpesi numarasıyla hayvan sorgulamasına olanak sağladığını belirterek, kurbanlık hayvan alımında dikkat edilmesi gereken noktaları sıraladı.

Balıkesir kuzuları, İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirlerde “Balıkesir kuzusu” olarak ün kazanmış durumda. Kurban Bayramı öncesi bu hayvanlar büyükşehirlerin pazarlarında talep görüyor. Pazarlıkla belirlenen fiyatlar arasında küçükbaş kurbanlık hayvanlar için 15-20 bin TL, büyükbaşlar için ise 20-27 bin TL arası değişimler yaşanıyor.

Üreticiler, Balıkesir hayvanlarının özellikle İstanbul’da talep gördüğünü ve bu nedenle çalışmalarını İstanbul’a odakladıklarını ifade ediyor.

Balıkesir Kurbanlıkları İstanbul Pazarında Rağbet Görüyor
Büyükbaş Kurbanliklarda Hi̇sseler 20 Bi̇n Tl’Den Başliyor

Balıkesir Celepler ve Besiciler Odası Başkanı İsmail Balaban, Balıkesir kuzusunun diğer illere göre daha kıymetli olduğunu belirterek, bu durumun İstanbul’daki talebi artırdığını dile getiriyor. Balıkesir Tarım ve Orman Müdürü Erkan Alkan ise, Balıkesir’de 1 buçuk milyon küçükbaş hayvanın olduğunu ve alışveriş yaparken vatandaşların dikkat etmesi gereken noktaları hatırlatıyor.

 

 

İHA

2024 Kurbanlık Fiyatları Ne Kadar?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu