Balıkesir Merhaba Gazetesi

‘Balıkesir Kuzusu Damızlık Merkezleri’ kuruluyor

‘Balıkesir Kuzusu Damızlık Merkezleri’ kuruluyor
13 Ağustos 2020 - 16:02

Coğrafi işaret ile koruma altına alınan “Balıkesir Kuzu Eti” üretiminin yaygınlaştırılması amacıyla Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı; Kepsut ve İvrindi İlçelerinde, İlçe belediyeleri ile işbirliği içerisinde “Balıkesir Kuzusu Damızlık Merkezleri” kurulacağını aktardı.

 

Balıkesir kuzu eti üretimi, Balıkesir Ticaret Borsası’nın önderliğinde coğrafi işaret ile koruma altına alındı. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı tarafından küçükbaş hayvan üretimine destek olmak ve “Balıkesir Kuzu Eti” üretiminin yaygınlaştırılması amacıyla Kepsut ve İvrindi İlçeleri’nde, ilçe belediyeleri ile işbirliği içerisinde “Balıkesir Kuzusu Damızlık Merkezleri” kurulacağı söylendi

 

ÜLKE GENELİNDE TÜKETİMİ OLDUKÇA YAYGIN

 

Balıkesir BüyükşehirBelediyesi, kurulacak damızlık merkezlerinde üretilecek koyun tipi için, “ Yıl boyu üreme yeteneğine sahip olan, yetiştireceğimiz Merinos ve Kıvırcık cinsleri melezi koyunlar, et kalitesi ve hastalık direnci yüksek ve ülke genelinde oldukça yaygın olarak talep edilen türde.” İfadelerinde bulundu.

 

ÖNCELİKLİ HEDEF DAR GELİRLİ ÜRETİCİ

 

Belediye’den gelen açıklamada “Öncelikli hedef kitlesi; dar gelirli ve küçük aile işletmeleri olacak bu tesislerde, Balıkesir Kuzusu coğrafi işaret kriterlerine uygun damızlıklar yetiştirilerek kırsaldaki üreticilerin damızlık ihtiyacı karşılanacak. Merkezlerin bünyesinde; hayvanların sağlık kontrolleri için veteriner hekimi, veteriner sağlık teknikeri, rasyonlarını hazırlamak ve üretim kayıtlarını tutmak için ziraat mühendisi ve hayvan bakıcıları bulunacak.” Denildi.

 

ÜRETİCİLERE UYGULAMALI EĞİTİM

 

Küçükbaş hayvan yetiştiricilerine kaliteli damızlık koç ve koyunu uygun fiyata temin etmenin yanında üreticilere; modern üretim, bakım ve besleme tekniklerinin de uygulamalı olarak gösterileceği merkezlerin kurulumu ve hayvan alımını gerçekleştirecek olan Büyükşehir Belediyesi, işletmelerini Kepsut ve İvrindi Belediyeleri ile birlikte yapacağını söyledi.

 

ÜRETİCİLER KOÇ DEĞİŞİMİNİ KOLAYLIKLA SAĞLAYACAK

 

Kurulacak tesislerle ilgili yapılan açıklamalara göre, ilk etapta iki merkez toplamda 400 damızlık koyun ve koç ile hayata geçecek ve vatandaştan gelen talepler doğrultusunda büyümeye açık şekilde kurulacak. Bu sayede üretim kalitesi ile sürü sağlığı yönünden çok önemli bir faktör olan koç değişimini üreticiler; kolaylıkla ve fazla maliyete girmeden sağlamış olacağı belirtiliyor.

 

DOĞRU GENOTİPLİ HAYVANLARIN ÜRETİLMESİ İÇİN İLK ADIM

 

Belediye tesiste yetiştirilecek damızlıklar ile ilgili “Özel kulak küpesiyle takibi yapılacak, doğru genotipli hayvanların üretilmesi için ilk adım olacak projenin sonraki aşamasında damızlıklar çiftçilere dağıtılarak çiftçi elinde damızlık merkezleri oluşturulacak ve koruma altına alınmış genotipin il genelinde yaygın yetiştirilmesi sağlanacak.” Dedi.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.