Balıkesir Merhaba Gazetesi

Balıkesir merkezinde bin 747 yabancı var

Balıkesir merkezinde bin 747 yabancı var
12 Şubat 2015 - 0:15

Genel

Son verilere göre Balıkesir’de değişik Arap ülkelerinden bin 747 sığınmacı yaşıyor. Bu kişilere geçici bir kimlik veriliyor.

İl Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı, Suriye’de ki savaşın adından Türkiye’ye gelen bin 305 sığınmacıya (398 aile) son bir ayda 74 bin TL. tutarında nakit yardımda bulundu. Sığınmacı sayısı son rakamlara göre ise bin 747’ye ulaştı.

Sığınmacılara yapılan yardımlar konusunda bilgi veren İl Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı (Merkez) Başkanı Süleyman Sayan, Vali Mustafa Yaman’ın Türk veya yabancı ayrımı olmaksızın sokakta, açıkta kalan herkese yardım yapılması talimatı verdiğini, bu konuda çok hassas olduğunu belirtti.

Vakıf aracılığı ile yapılan yardımların yanı sıra sığınmacılara Müspet ve Manevi İlimler Vakfı tarafından düzenli olarak sıcak yemek veriliyor. Vakıflar Bölge Müdürlüğü ve bazı yardım kuruluşları da destek veriyor. Türk Kızılayı Balıkesir Şubesi de giysi, battaniye yardımı yapıyor. Kızılay’ın giysi depolarından giysi veriliyor. Kızılay tarafından Bugüne kadar 3 bin adet battaniye dağıtıldı.

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER’DEN HİÇ BİR YARDIM YAPILMIYOR

Vakfı (Merkez) Başkanı Süleyman Sayan, “Son verilere göre Balıkesir il merkezinde bin 747 sığınmacı yaşıyor. Bu sığınmacılara Emniyet’in Yabancılar Şubesi tarafından geçici kimlik veriliyor. Onların kimlikleri 99 ile başlayan kimlikler. Sığınmacılar, çalışma iznine sahip değil. Bileşmiş Milletler (BM) kuruluşundan ise bir yardım gelmiyor, devlet sığınmacılara düzenli bir maaş, gelir de sağlamıyor” dedi.

Sayan, ‘sığınmacı’ ve ‘mülteci’ statüsü farkına da dikkat çekerek, “Balıkesir’e gelen yabancılar, ‘sığınmacı’ statüsünde, yani ‘misafir’ konumumda; oturma izinleri yok. İzinleri 6 aylık geçici sürelerle yenileniyor. Sürekli oturma izni için mülteci statüsü gerekiyor. Sığınmacılar, Sudan, Somali, Irak, İran, Afganistan ve Suriye uyruklu. Suriye uyruklu sığınmacılar sanıldığından az. Bu kişiler, özellikle Irak savaşı ve Ortadoğu’daki son karışıklık sırasında diğer Arap ülkelerinden Suriye’ye kaçan, Suriye karışınca da Türkiye’ye geçen kişiler ve aileler” dedi. Sayan, Sığınmacılardan 15 ailenin ise Birleşmiş Milletler’e başvurarak ABD ve Avustralya’ya göç ettiğini belirtti.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.