Balıkesir Merhaba Gazetesi

Balıkesir Müftüsü’nden “camide kahvaltı” açıklaması

Balıkesir Müftüsü’nden “camide kahvaltı” açıklaması
11 Aralık 2014 - 0:07

Genel

İl Müftüsü Açari: Erdek’teki cami imamının namazın ardından kahvaltı vermesiyle ilgili haberden sonra tepki aldıklarını söyleyerek konuya açıklık getirdi.

Balıkesir Müftüsü Turgut Açari, Erdek ilçesinde bir cami imamının sabah namazından sonra kahvaltı vermesinin medyada yer almasının ardından olumsuz tepkiler aldıklarını belirterek, “Arap ülkelerinde iftarlar ve sahurlar hep cami içinde yapılıyor. Dini açıdan sabah namazı sonrasında cami içinde kahvaltı yapılmasında herhangi bir sakınca yoktur” dedi.

Açari, şöyle konuştu: “Erdek’teki cami imamının namazın ardından kahvaltı vermesiyle ilgili haberden sonra ‘Camide ikram olur mu?’ şeklinde tepkiler aldık. Bunun üzerine müftülük olarak bu konuda açıklama yapma ihtiyacı duyduk. Kamuoyunda camilerde dünya işlerinin konuşulmayacağı, yeme ve içmenin yapılmayacağı yönünde yanlış bir algı var. Vatandaşlarımızda bundan kaynaklanan, ‘Bir yanlış var’ gibi endişeler olabilir. Yapılan iş, yanlış değildir. Vatandaşlarımızın sabah namazına katılımlarının sağlanması güzel bir şeydir. Arap ülkelerinde iftarlar ve sahurlar hep cami içinde yapılıyor. Dini açıdan sabah namazı sonrasında cami içinde kahvaltı yapılmasında herhangi bir sakınca yoktur.”

Tatlı Camisi İmam Hatibi Zekeriya Şen, vatandaşların sabah namazında camiye gelmesini sağlamak amacıyla farklı bir uygulama başlatmış, namazın ardından kurduğu yer sofrasında kahvaltı ikram etmişti. (AA)

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.