Balıkesir Merhaba Gazetesi

Balıkesir Pastırma Yazı Şaşkınlığı Yaşıyor

05 Kasım 2021 - 10:42

Balıkesir Pastırma Yazı Şaşkınlığı Yaşıyor

 

Kasım ayı ile birlikte havaların soğuması beklenirken, hava sıcaklıklarının 25 dereceye kadar yükselmesi, Balıkesir'e pastırma yazı yaşattı.

 

Pastırma Yazı Şaşkınlık ve Memnuniyet Yaratıyor

Balıkesir'de normallerin üstünde seyreden hava sıcakları gün içerisinde 25 dereceye kadar yükseldi. Bu sıcaklıklar şehirde şaşkınlık yaratıyor. Ancak, Havaların ısınması vatandaşlara olumlu yansıdı. Balıkesir’de son birkaç gün etkisini gösteren yağmurlar sonrasında hava sıcaklıklarının artmasıyla vatandaşlar soluğu dışarıda aldı. 25 dereceye kadar yükselen hava sıcaklığını gören vatandaşlar, kendilerini evlerden dışarıya attı.

Vatandaşlar Pastırma Yazını Fırsat Olarak Değerlendirdi

Dışarıya gezmeye çıktığını dile getiren Yunus Şahin ise şöyle konuştu: “Kasım ayında olmamıza rağmen havaların sıcak olması sonrasında ben de dışarı çıktım ve geziyorum. Havalar soğuk olsa doğru düzgün kimse dışarı çıkmaz, gezmez. Havanın sıcaklığını iyi bilenler şu anda geziyor. Ben de bu fırsatı değerlendirip motorumla gezmeye çıktım.”

Havaların tekrar ısınmasını fırsat bilen Sude Tülü, “Kasım ayı olmasına rağmen sıcaklar hala devam ediyor. Daha bir hafta önce yağmurlar yağıyordu ve şu anda güneş var. Havayı gören herkes dışarı çıkmış. Güneşi gören herkes dışarıda, ben de fırsatı değerlendirerek dışarı çıktım” dedi.

Dün Yağmurluydu Bu gün Sıcak

Sıcak havanın tadını çıkaran vatandaşlardan Büşra Hoşafçı ise "Kasım ayındayız. Havaların soğuk olması gerekirken şu anda sıcaklar devam ediyor. Dün mesela hava çok yağmurluydu. Bugün de çok fazla sıcak. Havalar sıcak ve insanlar bunu görünce dışarı çıkmak istiyor. Biz de bunu değerlendirmek için dışarı çıktık, geziyoruz” dedi.

Çiftçiler Şaşkın ve Tedirgin

Öte yandan çiftçiler ise bu mevsimde ki sıcaklıkları tedirgin buluyor. Özellikle de sonbahar yağmurlarının bu yıl oldukça az olduğuna dikkat çekiyor. Söz konusu pastırma sıcaklarının genelde Eylül ayında meydana geldiğine vurgu yapan çiftçiler, "bu kez Kasım ayında yaşıyoruz bunu. Bu iklimlerde ki şaşmayı gösteriyor. Ayrıca bu zamansız sıcakların bazı ürünlere zarar verme riski de var" dedi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.