Balıkesir Merhaba Gazetesi

BALIKESİR SAĞLIKLI ET TÜKETİYOR

BALIKESİR SAĞLIKLI ET TÜKETİYOR
02 Haziran 2015 - 9:11

Genel

Kasaplar Odası Başkanı Galip Sarıoğlu Balıkesir’deki hayvan kesimlerinin veteriner kontrolünde yapıldığını söyleyerek, hayvanların sağlıklı olduğuna dair rapor alındığını belirtti. Balıkesirliler kaliteli ve sağlıklı  et tüketiyor, şehrimiz bu konuda çok şanslı.’dedi.

 ALIM GÜCÜNÜN ÜZERİNDE

Et üretiminde Türkiye’ de Balıkesir’ in ilk sıralarda yer aldığını belirten Balıkesir Kasaplar Odası Başkanı Galip Sarıoğlu “ Et üretiminde ilk sırada yer alan bir şehir olan Balıkesir’ de et fiyatları çok yüksek. Tüketicilerin alım gücünün üzerinde bir fiyat hâkim şu an. Seçim sonrası fiyatların normalleşeceğini düşünüyorum” dedi. Kendisinin de bir kasap olduğunu belirten Sarıoğlu “ Yüksek fiyatlardan dolayı meslektaşlarımızın da iyi para kazandığını düşünen olabilir, ama bakıldığında 2-3 lira civarında bir kar elde edebiliyor” dedi.

 140 üyesiyle Balıkesirlilere kaliteli ve sağlıklı et tüketimini sağlayabilmek için çalıştıklarını belirten Balıkesir Kasaplar Odası Başkanı Galip Sarıoğlu Balıkesir de et fiyatları, et üretimindeki kalite standartları ve küçük esnaf olan kasapların sıkıntıları hakkında B. Merhabaya açıklamalarda bulundu.

 ETİ KASAPTAN ALIN

Balıkesirlilerin kendi kasaplarından alışveriş yapmasını belirten Başkan Sarıoğlu “ Balıkesirliler etini kasaptan alsın. Büyük alışveriş kurumlarında muhatabınız yok ama kasaptan aldığınız takdirde karşınızda bir muhatap var, bir rahatsızlık bir sıkıntı olursa gidip anlatabilirsiniz” dedi.

 TÜKETİCİ GÜVENMEK İSTİYOR

Balıkesir de yaşayan pek çok vatandaşın alışveriş yaptığı sabit kasabının olduğunu belirten Sarıoğlu “ Balıkesir de vatandaşımızın alışveriş yapacağı kasabı bellidir, değişmez. Esnaf müşterisinin gitmesini istemez, tüketici de alacağı yere güvenmek ister” dedi. Büyük Marketlerdeki et reyonlarından yapılan alışveriş ile kasaptan yapılan alışverişin çok farklı olduğunu belirten Sarıoğlu “ Büyük Marketlerde sadece reyona bakarsın ve alırsın,  kasaplarımızda ise muhabbet edilir, bir çayını içersin, yeri geldiğinde para verecek durumun yoktur veresiye yazdırırsın. Kasaplarımızda, tüketicide birbirine muhtaçtır, çünkü tüketici güvenmek istiyor” dedi.

KİLOSU 38 LİRA

Kesim fiyatlarına ve kesim sonrası kasap’ a gelen et miktarına bakıldığında kıymanın kilosunun şu an  38 lira olmasının anormal bir durum olmadığını belirten Balıkesir Kasaplar Odası Başkanı Galip Sarıoğlu “ Kasaplar açısından kendi harcadıkları masraflarla beraber bu fiyatlara göre kıyma pahalı değil, ama tüketici açısından bakıldığında kıyma şu an çok pahalı. İnşallah önümüzdeki seçim süreci sonrası fiyatların normalleşeceğini düşünüyorum.” dedi.

HAYVANCILIK TEKELLEŞTİ

Balıkesir gibi et üretiminde ilk sıralarda yer alan bir şehirde Et fiyatlarının yüksek olduğunu belirten Kasaplar Odası Başkanı Galip Sarıoğlu yüksek yem fiyatları ve sütün hak ettiği değeri bulamamasından dolayı Hayvancılıkta tekelleşmenin olduğunu bu durumun fiyatlara etki ettiğini belirtti. Sarıoğlu “  Sermayesi çok olan insanlar hayvancılığı tekeline almaya başladı, kendi çiftliklerini kurarak çok da güzel paralar kazanabiliyorlar.  Hayvancılık yapmaya çalışan köylümüzse 10 tane ineği varsa yavaş yavaş sayısını azaltıyor, ihtiyaçları arttıkça birer birer hayvan sayısını aşağıya çekiyor, yem pahalı diyor hayvanı satıyor”.

SU’ danUCUZ

Süt’ ün hak ettiği değeri bulması halinde Köylü’nün daha rahat bir hayvancılık yapabileceğini belirten Sarıoğlu “Süt’ ün para yapması lazım, süt şu an sudan ucuz, bunun mutlaka üzerine gidilmeli çünkü köylü hayvancılık yapmak isterse ancak bu şekilde karşılık alacağını düşünecek.” dedi.

BALIKESİR ÇOK ŞANSLI

Balıkesirde et’ in tüketiciye sağlıklı ve kaliteli bir şekilde ulaştığını belirten Oda Başkanı Galip Sarıoğlu “ kasaplarımızın yüzde 90’ ını Kepsut yolu üzerinde bulunan Sönmezler mezbahanesinde kesim yapıyor. Kesim standartları çok iyi, şunu söyleyebilirim Türkiye’ de mezbahane standartlarını kıyaslayacak olursak Balıkesir de ki tesisimiz Türkiye’ de ilk 3 ‘ e girebilir. Kesimlerimiz veteriner kontrolünde yapılıyor, hayvanların sağlıklı olduğuna dair rapor orada alınıyor. Balıkesirliler kaliteli ve sağlıklı bir et tüketiyor, şehrimiz bu konuda çok şanslı” dedi.

BÜYÜK FİRMALARIN LEHİNE

Geçtiğimiz aylarda konuşulmaya başlanılan ve kabul edildiği takdirde yasal uygulamaya gidilecek olan, kasapların et haricinde sucuk ve köfte satmalarına getirilen yasağın büyük gıda firmaların lehine bir uygulama olduğunu belirten Balıkesir Kasaplar Odası Başkanı Galip Sarıoğlu  “Kasapların sucuk ve köfte satışlarını yasaklayacak bir düzenleme bu. Bu düzenleme direkt olarak kasap köfte yapmayacak demiyor, müşterisinin istediği kadar ve müşterinin yanında köfte yapacak diyor. Müşteri bekleyemiyor 3-4 tane köfte alıp gidiyor. Müşteri geldiğinde 1 kilo kıymadan köfte istediğinde yapmak uzun süre istiyor, müşteri bu yüzden bekleyemeyeceğim deyip markete almaya gidiyor. Onun için bu tip uygulama küçük esnafımıza zarar vereceğini düşünüyorum” dedi.  Çeşitliliğin azalmasıyla küçük esnaf olan kasapların kazancını etkileyeceğini belirten Sarıoğlu “ Kasap halkına karşı sağlıksız, kötü köfte ve sucuk yapma şansı yok. Yaparsa kendi kaybeder müşteri değil. Bazı bilinen Büyükşehirlerde bu tip şeyler olabilir ama tüketicisiyle sürekli irtibat halinde olabilecek kasapların bulunduğu şehirlerde böyle şeylerin olmasının mümkünatı yok. Bu uygulamanın küçük esnaflarımızın zararına olduğunu düşünerek gerekli mercilerin iptal edeceğini düşünüyorum” dedi

KASAPLAR İÇİN DEZAVANTAJ

Balıkesir kasaplarının en büyük sıkıntısı marketler olduğunu belirten Oda Başkanı Galip Sarıoğlu “ Marketlerle yarışmak kolay değil, büyük kuruluşların kendi otoparkları var, geniş alanları var. Kasaplara bakıldığında önüne araba geldiğinde birkaç dakika sonra polis geliyor, müşterimiz arabasını çekmek için çıkıyor ve bir daha gelmiyor.  Bu durum bize dezavantaj oluşturuyor” dedi. SAMET AYDIN

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.