Balıkesir Merhaba Gazetesi

Balıkesir Sigorta Acenteleri Derneği Başkanı Cemil Sarı’dan Önemli Uyarı; Poliçelerde Dayatma Söz Konusu Olamaz

Balıkesir Sigorta Acenteleri Derneği Başkanı Cemil Sarı’dan Önemli Uyarı; Poliçelerde Dayatma Söz Konusu Olamaz
31 Ocak 2022 - 12:56

 

Balıkesir Sigorta Acenteleri Derneği Başkanı Cemil Sarı’dan Önemli Uyarı; Poliçelerde Dayatma Söz Konusu Olamaz

 

Balıkesir Sigorta Acenteleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Cemil SARI, sigorta poliçeleri ile ilgili çarpıcı açıklamalar yaptı. Sarı Sigorta poliçelerinde tüketicinin rızasının şart olduğunu hatırlattı. Ayrıca tüketicilere seslenen Sarı, “rızanız olmaksızın, tabiri caizse dayatılarak satılan poliçeleri kabul etmek zorunda değilsiniz” dedi.

 

“İşinizi Doğru Yapın” Uyarısı

Sarı, yetkili sigorta acentelerinin, hasar söz konusu olduğunda bizzat sigortalısı ile iletişime geçtiğini Hatırlattı. Ayrıca, süreci başından sonuna kadar takip ederek, Sigorta şirketi ile sigortalı arasında köprü olduğunu vurguladı. Bunun bir anlamda sosyal sorumluluk olduğunu ifade eden Sarı, asli işi sigorta acenteliği olmayan kurum ve kuruluşlara “işinizi doğru yapın” şeklinde seslenerek uyardı.

“Hiçbir Kuruluşun İyi Niyeti İhlal Hakkı Yok”

Tüketicilerin, sigorta poliçesi yaptırdığında, dayatmanın hiçbir şekilde söz konusu olamayacağını ifade eden Sarı, “Sigortalıların ihtiyacı talebi karşılığında, Bankalar-Kooperatifler yani özel kanunla yetkilendirilmiş ve asıl işi sigortacılık olmayan kuruluşların, iyi niyet kuralını ihlal etme hakkı yok. ‘benden sigorta yaptırır isen sana bunu veririm’ ya da ‘şu kadar kullandığın krediden indirim yaparım’ şeklinde tüketicinin zor anlarından faydalanarak yapılan dayatma, hem Türk ticaret kanunu Borçlar kanuna, hem tüketiciyi koruma kanuna aykırıdır. Üstelik ticaret ahlakına da aykırıdır. Elbette işini layıkı ile yapan Banka ve Kooperatifleri tenzih ederim” dedi.

“30 İş Günü İçinde İptal Etme Hakkı Var”

Sarı, tüketicilerin, dayatmanın söz konusu hallerde, 30 iş günü içerisinde yetkili bir acenteye gidip krediye bağlı ya da bir ürün alması karşılığında yapılan sigortayı iptal ettirebileceklerini özellikle belirtti. Sarı, “Bu iptallerin sonucunda ise, ilgili Acente Meslektaşlarımız, gerek derneğimiz, gerekse İlgili Banka ya da kooperatif üst kurullarına, ya da direk CUMHURİYET SAVCILĞINA SUÇ duyurusunda bulunulabilir” dedi.

 

İşte Balıkesir Sigorta Acenteleri Derneği Başkanı Cemil Sarı’nın Açıklamasında öne çıkan diğer ayrıntılar:

 

Tabi ki şartlı satış yapmak, tüketicinin acizliği ve ihtiyacına binaen ondan faydalanmaya çalışmak, yasa ve kanuna aykırıdır. Bu nedenle İlgili banka ve ilgili Kooperatif müdürlerine, bu kanunlara uyma çağrısı yapıyorum. Aksi halde, Yapılan dayatmalı, şartlı satışın tekrar etmesi durumunda, Balıkesir Sigorta Acenteleri olarak, fazlaya ilişkin haklarımızın saklı kalmak kaydı ile, gerek tazminat davası, gerekse Türk Ceza kanuna istinaden Savcılık Makamlarına SUÇ duyurusunda bulunulacağı ve bizzat Hukuk davamızı açacağımızı, basın aracılığı ile tebliğ etmiş olalım.

Ayrıca Tüketici sözleşmeleri Gerek banka kanalı ile gerekse kooperatifler ce yapıldığını ve yapılan incelemede Tüketicinin el yazısı ile Sigortayı bankanızdan yaptırmak istiyorum diye yazı alınması yazıyı alan ilgili kurum kuruluşun sorumluluğunun olmadığın tüketicinin üzerinde bırakıldığın sanki tüketici kendi rızası ile yaptırdığı izlenimi yaratmak-yaratmaya çalışmak  hukuka aykırı olduğunu da sorgulamalarında fayda olacağını ve gerçek araştırmalarda baskı altında o anki ihtiyaca binaen imza ve beyan verdiklerini buradan vurgulamak isterim.

Kanun ve yönetmeliğe uymayan yetkililerin dikkatine:

Tüketicinin korunması hakkında kanun

Sigorta yaptırılması

6502 sayılı Tüketicinin Koruma kanun   MADDE 29- (1) Tüketicinin yazılı veya kalıcı veri saklayıcısı aracılığıyla açık talebi olmaksızın kredi ile ilgili sigorta yaptırılamaz.

Tüketicinin sigorta yaptırmak istemesi hâlinde, istediği sigorta şirketinden sağladığı teminat, kredi veren tarafından kabul edilmek zorundadır.

Tüketicinin sigorta seçme hakkı sınırlandırılamaz ve yine Tüketiciye Ancak biz sigorta yaparsak 3 puan daha düşük veririz sözleşmedeki haksız şart olduğunu ve bu konuda TÜKETİCİYİ KORUMA KANUNU açık ve net olduğu ortadadır.

 

Yine Kredilere Bağlantılı Sigorta Esasları Yönetmeliği

 

13 MART 2015 Tarih ve 29294 Sayılı yönetmeliğe göre

MADDE 13 – (1) Kredi kullananın sigorta şirketini seçme hakkı sınırlandırılamaz. Sigorta sözleşmesine veya kredi sözleşmesine sigortanın belirli bir sigorta şirketine yaptırılmasına ilişkin konan her türlü şart hükümsüzdür. Kredi kuruluşu, kredi kullananın başka bir sigorta şirketi veya sigorta aracısı yoluyla yaptırdığı, talep edilen teminat ile süre şartlarını sağlayan ve dain-i mürtehini kredi kuruluşu olan sigorta poliçesini kabul etmek zorundadır.

 

Söz konusu kanunların net olduğunu ifade eden Sarı tüketicilere , “Tüm tüketicileri buradan bilgilendirmek gerekirse, Sözleşmeye konulan sigortanızı bizden yaptıracaksınız, sigortanızı bizden yaptırırsanız şu kadar indirim yaparız, şekildeki sözleşme şartları GEÇERSİZ OLUP Sözleşme iptaline kadar gidebilirsiniz” şeklinde uyarı yaptı..

 

Hem Tüketici kanunu Hem de KREDİLERE BAĞLI SİGORTA UYGULAMA YÖNETMELİĞİNDE Tüketicinin sigorta seçme hakkının sınırlandırılamayacağı yazmaktadır.Ayrıca Tüketiciden kendi el yazısı ile ………………………….. sigorta yaptırmaya kabul ediyorum şeklinde yazı alan bilakis rızası dışında yazı alınmaktadır. Bununda geçersiz olduğunu siz değerli basın aracılığı ile buradan bildirmiş olalım

Haber: Kamil Akyürek

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.