Balıkesir Merhaba Gazetesi

Balıkesir Susurluk Dereköy Barajı’nda Çalışmalara Devam

Balıkesir Susurluk Dereköy Barajı’nda Çalışmalara Devam
15 Kasım 2021 - 16:03

Balıkesir Susurluk Dereköy Barajı’nda Çalışmalara Devam

DSİ Balıkesir iline yaptığı yatırımlarla ilin mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlara içme ve kullanma suyu temin etmeye ve ayrıca derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. Balıkesir ili ve ilçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamakta.

DSİ, son yıllarda modern sulama projelerini geliştirerek uygulamaya koyuyor. Modern sulama ile tarımda sağlanan verim artışları, üretim deseninin çeşitlenmesi, çiftçi gelirlerinde doğrudan ve dolaylı artışa neden oluyor. Bu durum bir yandan kırsal kalkınmanın hedeflerinden olan yoksulluğun azaltılması amacına hizmet ediyor ayrıca bir taraftan da yaşam standardını yükselttiği için göçü önlüyor.

“Baraj ulaşım yoluna ait imalatların tamamlandığını” ifade eden Genel Müdür Yıldız, “Gövde temel kazıları devam etmektedir. Temelden yüksekliği 36,50 metre ve su depolama kapasitesi 1,44 milyon metreküpü olan Balıkesir Susurluk Dereköy Barajının tamamlanması ile 2021 birim fiyatları ile ülke ekonomisine yıllık ayrıca 4 milyon 243 bin 995 TL katkı sağlanması hedeflenmektedir” dedi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.