Balıkesir Merhaba Gazetesi

Balıkesir Tabip Odası: “Geldiğimiz Durum İç Açıcı Değil”

Balıkesir Tabip Odası: “Geldiğimiz Durum İç Açıcı Değil”
08 Mart 2021 - 15:09

Balıkesir Tabip Odası: “Geldiğimiz Durum İç Açıcı Değil”

Balıkesir Tabip Odası Başkanı Necdet Uçan, “Tam aşılı sayımız yüzde 3 seviyesindedir. Ve çok yetersizdir. Her zaman söylediğimiz gibi tekrarlıyoruz; Hızla aşı sağlanmalı ve hızla uygulanmalıdır.” dedi.

SALGIN SÜRECİNİ DEĞERLENDİRDİ

Balıkesir Tabip Odası Başkanı Necdet Uçan kovid-19 vaka sayılarına yönelik değerlendirmede bulundu. Uçan Mart’ın ilk haftasını da kaplayan il bazlı vaka sayılarının açıklanmasının ardından yaptığı değerlendirmede  “Ülke çapında günlük 200 binin üzerinde yapılan test sayıları, 100-130 bine düşürüldüğü halde vaka sayıları ters orantılı olarak artmaya devam ediyor.” bilgisine yer verdi.

 “GERÇEKLİK BİLDİĞİNİ OKUYOR ”

Balıkesir’de kovid-19 vaka sayılarının artmaya devam ettiğini söyleyen Uçan  “3 hafta öncesine göre ilimizde yüzde 107 artış var. Yüz binde 83 olan vaka sayısı, yüz binde 172’ye çıkmış durumda.” diye konuştu. Konuyla ilgili sürekli uyarıları tekrar ettiğini hatırlatan Balıkesir Tabip Odası Başkanı Necdet Uçan, ayrıca “vaka sayılarında Avrupa’da 4., Dünya’da 6. Sırada olduğumuz 14-28 günlük tam kapanma gerekir dediğimiz halde ,bilimin ışığında ve mevcut durum dayattığı halde; açılıp, saçılmaya,” kademeli geçiş” gibi yakışıklı isimler bulmamıza, rağmen gerçeklik bildiğini okuyor.” dedi. Ayrıca salgın sürecinde kademeli normalleşmeye geçilmesiyle tedbirlerde yapılan değişiklikleri değerlendiren Uçan şöyle kaydetti:

 “MAALESEF YİNE HAKLI ÇIKTIK”

“Cumartesi günleri sokağa çıkış serbest bırakıldığı halde “mümkün olduğu kadar çıkmayın” telkinleri yapılıyor. Bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu o zaman yasağı kaldırmayın, hatta daha sıkı uygulayın. Geçen hafta yaptığımız açıklamada mavi renkli olan illerde de vaka artışı olacağını öngörüp, yetkilileri uyarmıştık. Geldiğimiz durum iç açıcı değil ve maalesef yine haklı çıktık.

 “HIZLA AŞI SAĞLANMALI”

3 büyük ilde de vaka sayıları artmaya devam ediyor. Ve İstanbul’da turuncu renkten Kırmızı ya döndü. Ülke düzeyinde toplam 9 milyon 900 bin doz aşı yapılmış olup,2. doz aşısını olanlar bunların 2 milyon 380 bin olup halen tam aşılı sayımız ayrıca yüzde 3 seviyesindedir. Ve çok yetersizdir. Ayrıca her zaman söylediğimiz gibi tekrarlıyoruz; ayrıca hızla aşı sağlanmalı ve hızla uygulanmalıdır. Öğretmenlerin aşılanmadan okulların açılması da akıl alır gibi değildir. ”

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.