SağlıkGündemTürkiye Gündemi

Balıkesir Tabip Odası Muayenehane Raporlarının Geçerliliğini İstedi

Sağlık Sistemindeki Denge Arayışı

Balıkesir Tabip Odası Muayenehane Raporlarının Geçerliliğini İstedi

Sağlık Sistemindeki Denge Arayışı

Balıkesir Tabip Odası Yönetim Kurulu, Türk Tabipleri Birliği (TTB) tarafından yapılan bir açıklamayı temel alarak muayenehanelerde düzenlenen istirahat raporlarının izne esas alınması ve reçetelerin bedellerinin karşılanması gerektiğine dair taleplerini dile getirdi.

Muayenehanelerde düzenlenen reçetelerin ve istirahat raporlarının, Sağlık Uygulama Tebliği’nde birinci basamak özel sağlık kuruluşları arasında yer almadığına dikkat çekildi. Bu durumun, hukuki olarak normlar hiyerarşisine aykırı olduğu ve hastaların haklarını engellediği belirtildi.

Ayrıca, muayenehanelerde düzenlenen istirahat raporlarının geçersiz sayılmasının hukuka aykırı olduğu vurgulandı. Hekimlerin çalışma yerlerine bakılmaksızın verdikleri hizmetlerin geçerli olması gerektiği, aksi takdirde hekimlerin tedavi planlama yetkisinin kısıtlandığı ifade edildi.

Bu durumun Anayasa’da belirtilen eşitlik ilkesine aykırı olduğu ve sağlık kuruluşları arasında haksız rekabete neden olduğu dile getirilerek, muayenehanelerde düzenlenen reçetelerin bedellerinin SGK tarafından karşılanması gerektiği belirtildi.

Sonuç olarak, muayenehanelerde düzenlenen istirahat raporlarının hastalık iznine esas alınmasını sağlayacak düzenlemelerin yapılması ve muayenehane hekimlerinin sözleşmeli sağlık hizmeti sunucuları içine dahil edilmesi talep edildi.

Vali Ustaoğlu Altıeylül’ün Muhtarları İle Buluştu

Bülten

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu