Balıkesir Merhaba Gazetesi

Balıkesir Tabip Odası’ndan ‘IQOS’ Açıklaması

Balıkesir Tabip Odası’ndan ‘IQOS’ Açıklaması
23 Şubat 2022 - 17:05

Balıkesir Tabip Odası’ndan ‘IQOS’ Açıklaması

 

Balıkesir Tabip Odası; Türk Tabipler Birliği’nin yaptığı, Sigara ve Sağlık Ulusal Komitesi tarafından ‘Tütün ile Mücadele Konulu 10 Soru 10 Yanıt’ başlıklı yazıyı, bildiri olarak paylaştı.

 

Son zamanlarda bir tütün ürünü olan IQOS ile ilgili basından kamuoyuna yanlış bilgi aktarıldığını ifade eden Balıkesir Tabip Odası Yönetimi, bilimsel doğruları ve halkın yararına olan bilgileri paylaşmak için, dönem başkanlığını Türk Tabipler Birliği’nin yaptığı Sigara ve Sağlık Ulusal Komitesi tarafından hazırlanan yazıyı Balıkesir kamuoyuna sundu. ‘Tütün ile Mücadele Konulu 10 Soru 10 Yanıt’ başlıklı bildiride dikkat çekici ifadeler yer aldı.

 

Quit Ordinary Smoking (IQOS) Nedir?

 

Tabip Odası’nın açıklaması şu şekilde; “1-) IQOS nedir? I Quit Ordinary Smoking (geleneksel sigarayı bırakıyorum). Bu cümle dünyada en sık kullanılan tütün ürününün bırakıldığına dair bir algı oluşturabilir. Ancak, sakın yanılmayalım! IQOS, ulus ötesi tütün şirketini ürettiği, sigaranın dolduramadığı tütün pazarını geriletmemek, insanları, özellikle de gençleri tütün bağımlılığını başlatmak ve/veya sürdürmek için üretilmiş bir tütün üründür.”

 

“Zararlarını Kıyaslamak Doğru Mudur?”

 

Açıklamanın devamında; “2-) Tütün ürünlerinin zararlarını kıyaslamak doğru mudur? Kesinlikle hayır. Tütün ürünlerinin tamamının zararlı olduğuna dair bilimsel çalışma sonuçları vardır. Hastalık ve ölüm arasındaki geniş yelpaze tütün kullanan ve dumandan pasif etkilenen herkes için karşılaşılabilir bir durum haline gelebilecektir. Dolayısıyla, kıyaslamanın tütün ürünü kullanımı ile hiç tütün kullanmamak durumu ile yapılması gerekir.” ifadeleri yer buldu.

 

“Neden sürekli çeşitlendirilmektedir?”

 

Açıklama şöyle devam etti; “3-) Tütün kullanımı bir bağımlılık mıdır? Evet. 4-) Güvenli dozda kullanılabilecek bir tütün ürünü var mıdır? Kesinlikle hayır. Hiçbir tütün ürününün güvenli dozu yoktur. 5-) Tütün ürünleri neden sürekli çeşitlendirilmektedir? Herhangi bir ürünü piyasada çeşitlendirilmesinin o ürünün satışının artmasına yol açtığı bilinmektedir. 6-) Tütün endüstrisinin hedefinde olan özel gruplar var mıdır? Evet. Çocuklar, gençler, kadınlar tütün endüstrisinin özel hedef grupları arasındadır.”

 

“Tütün Kullanımı Bir Halk Sağlığı Sorunu Mudur?”

 

Yaptıkları açıklamanın devamında, “7-) Tütün endüstrisi COVID-19 sürecinde nasıl tutum almıştır? Tütün endüstrisi COVID-19 sürecinde de ürünlerini pazarlamak ve satmak için taktiklerini sürdürmüştür. 😎 Tütün kullanımı bir halk sağlığı sorunu mudur? Evet. Herhangi bir sorunun halk sağlığı sorunu olması için toplumda sık görülmesi, sık öldürmesi, sık hastalandırması, iş gücü kaybına neden olması, toplumsal etkileri olması, önlenebilir olması gibi kriterleri karşılaması gerekir. 9-) Türkiye’de 4207 sayılı Tütün Ürünlerinin Zararlarının Önlenmesi ve Kontrolü Hakkında Kanun bütün tütün ürünlerini kapsamakta mıdır? Evet.” ifadelerini kullandılar.

 

“Sadece Sağlık Çalışanlarının Sorumluluğunda mıdır?

 

Açıklama şöyle noktalandı; “Bu çerce ve Dünya Sağlık Örgütü Tütün Kontrolü Çerçeve Sözleşmesi’nde de mevcuttur. Sözleşme, tütün kullanımı ile mücadelenin yanı sıra tütün endüstrisi, kaçakçılıkla mücadele gibi tütün kontrolünün her boyutuna ilişkin içeriğe sahiptir. 10-) Tütün kullanımı ile mücadele sadece sağlık çalışanlarının sorumluluğunda mıdır? Sağlık çalışanlarının tütün kullanımı ile mücadeledeki rolü çok önemlidir.”

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.