Balıkesir Merhaba Gazetesi

Balıkesir Tabip Odası’ndan Sağlık Bakanlığı’na Çağrı

Balıkesir Tabip Odası’ndan Sağlık Bakanlığı’na Çağrı
11 Ocak 2021 - 13:34

Balıkesir Tabip Odası’ndan Sağlık Bakanlığı’na Çağrı

Balıkesir Tabip Odası Başkanı Necdet Uçan, “Pandemi ile mücadele eden Hekim ve Sağlık çalışanlarına Ek Ödemeleri bir an önce ödenmelidir. ”dedi.

 “SAĞLIK ÇALIŞANLARININ EKONOMİK HAKLARI EROZYONA UĞRADI”

Balıkesir Tabip Odası Başkanı Necdet Uçan sağlık çalışanlarının pandemi sürecindeki ödemelerine yönelik açıklamada bulundu. Sağlık çalışanlarının ekonomik ve özlük haklarının erozyona uğradığını söyleyen Necdet Uçan konuya ilişkin şunları kaydetti:

 “EMEĞİMİZ KARŞILIK BULMADI“

“Covid-19 pandemisi süresince hekimler ve tüm sağlık çalışanları fiziksel, psikolojik ve mesleki olarak en zor süreci yaşamış, sonuç olarak en fazla hastalanan ve hayatını kaybeden meslek grubu olmuş ancak bu denli riskli ve yoğun çalışma ve emeğimizin karşılığı hiçbir anlamda Sağlık Bakanlığı tarafından karşılık bulmamıştır.

 “ÖDEME ZAMANLARINA İLİŞKİN BİLGİ VERİLMEDİ”

Salgın sürecinin başında da gündeme getirilen “tavandan ek ödeme” iddiasına karşın ek ödemeler, binlerce sağlık çalışanı arasında adaletsiz bir şekilde uygulandığı gibi birçok sağlık çalışanı da benzer riskle çalışmasına rağmen ek ödeme kapsamına alınmamıştır. Tüm bu eşitsiz düzenlemelerin yanı sıra Kasım ve Aralık 2020 ek ödemeleri de 9 Ocak itibariyle hâlâ ödenmemiş, sağlık çalışanları ile ödeme zamanına dair herhangi bir bilgi verilmemiştir.

 “EK ÖDEME SÖYLEMLERİ GERÇEĞİ YANSITMIYOR”

Salgının başından itibaren Sağlık Bakanlığı tarafından medyaya ve halka söylenen “sağlık çalışanlarına her türlü ek ödemenin fazlasıyla yapıldığı” söylemi gerçeği yansıtmamaktadır. Hekimler ve sağlık çalışanlarının çok büyük çoğunluğu sıfır performans ve ek ödemeyle hastanelerde, acil servislerde, yoğun bakımlarda, filyasyonda, 112’de, aile sağlığı merkezlerinde, toplum sağlığı merkezlerinde gece gündüz demeden canla başla performans nedir bilmeden görev yapmaktadır.

 

 “ALGI SAĞLIK ÇALIŞANLARINI YIPRATIYOR ”

Yoğun emek ve özveri gerektiren bu dönemde bir de kamuoyunda ek ödeme alındığına dair yaratılan algı sağlık çalışanlarını yıpratmaktadır. Salgın koşullarında çalışmanın yarattığı olumsuzluklar yetmezmiş gibi, özlük hakları yıllar boyunca aşınan ve yoksulluk sınırına dayanan sağlık çalışanları ek ödemelerin ödenmemesi sonucu ekonomik olarak da tükenmişlik sınırına itilmektedir.

 “TEMEL ÜCRET DÜZENLEMESİ YAPILMALI ”

Rutin hiçbir hizmetin aksatılmadığı ve hatta Covid-19 aşı uygulamasında da temel olan1. basamakta koşula bağlanan ek ödemeler de koşulsuz ve pandemi süresince ödenmelidir. Yöneticilerin insafına bırakılan döner sermaye ödemelerinden vazgeçilmeli, sağlık çalışanlarının emeğinin karşılığı olan temel ücret düzenlemesi yapılmalıdır. Hekimler için ek gösterge 7200’e çıkarılmalıdır, tüm sağlık çalışanları için ek gösterge en az 3600 olmalıdır. Sağlık çalışanlarına ne zaman verileceği belli olmayan ek ödemeler yerine insanca yaşanacak, emekliliklerine yansıyacak hak ettikleri ücret verilmeli ve yapılan tüm ödemeler emekliliğe yansıtılmalıdır.

 “TELAFİ İÇİN EK BÜTÇE OLUŞTURULSUN“

COVID-19 salgını ile mücadelede çalışanların ücretleri için ve geçmişe yönelik yapılmış olan haksızlıkların telafisi açısından planlama yapılarak ek bütçe oluşturulması, ortaya çıkan ve sonrasında oluşabilecek adaletsizlikleri kısmen giderecektir. Hekimler ve sağlık çalışanlarının canları pahasına sürdürdükleri emeklerinin karşılığı olan ek ödemelerinin Sağlık Bakanlığı tarafından acilen ödenmesi, öncelikli talebimizdir. ”

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.