Balıkesir Merhaba Gazetesi

Balıkesir Tabip Odası’ndan TTB Açıklaması

Balıkesir Tabip Odası’ndan TTB Açıklaması
18 Kasım 2022 - 14:51

Balıkesir Tabip Odası’ndan TTB Açıklaması

 

Balıkesir Tabip Odası Yönetim Kurulu Kamuoyunda Tartışılan TTB Hakkındaki Yasa Teklifi Hakkında yazılı bir açıklama yaptı.

 

Açıklamada,” Anayasal koruma altında olan Türk Tabipleri Birliği Kanunu’nun gündelik siyasi hesaplar adına değiştirilmesi için bir hekim milletvekili tarafından Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) sunulan teklif metni, iktidar çevrelerinin kanunun ne anlama geldiğinin dahi farkında olmadığını göstermiştir. “denildi.

“Ciddiyetle Hazırlanmamıştır”

Balıkesir Tabip Odası ayrıca, “ Zira kanunlar toplum için gerekli asli düzenlemeleri içeren; genel, soyut, objektif ve sürekli nitelikte temel hukuk kurallarıdır. Belirli bir günün ihtiyacını karşılamak için çıkarılan metinler, maddi anlamda kanun sayılmazlar. Bu çerçevede TBMM Başkanlığı’na sunulup Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu’na sevk edilmiş söz konusu metnin, ciddiyet ve sorumlulukla hazırlanmadığı ve bir kanun teklifi niteliği taşımadığı açıkça görülmektedir” ifadelerine yer verdi.

“Böylesi Bir Çaba Güçsüz Hale Getirme İsteğidir”

“Görevini icra eden tüm hekimlerin, dünya örneklerinde de olduğu gibi kendi meslek örgütlerinin doğal üyesi sayılmaları doğru ve ilkeli bir yaklaşımdır. 12 Eylül Darbesi’yle kamuda çalışan hekimler için kaldırılan üye zorunluluğunun bugün tümüyle isteğe bırakılması hekimlik mesleğinin icrasında deontolojik problemler oluşturacak ve Anayasa’nın 135. maddesine açıkça aykırılık oluşturacaktır. Böylesi bir çabanın meslek örgütlerini, demokratik kitle örgütlerini, sendikaları ve sivil toplumu güçsüz hale getirme, etkisizleştirme, mümkünse tamamen susturma amacını taşıdığı açıktır.”

Demokratik Mücadelemiz Sürecek

“Bu teklifle tüm topluma verilmek istenilen mesajın ve yaratmak istenilen korku ikliminin farkındayız. Geçmişte olduğu gibi bugün de evrensel hekimlik değerleri çerçevesinde toplum sağlığı, meslektaşlarımızın özlük hakları ve demokrasi için mücadele veren meslek örgütümüze yönelik antidemokratik müdahalelere karşı duracağız. Meslektaşlarımızla birlikte meslek örgütümüzün bağımsızlığını savunarak bu fırsatçılığın sonuç almasına izin vermeyeceğiz.” Haber: Yoldaş Kocaer

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.