Balıkesir Merhaba Gazetesi

Mehmet Duran: “Devletten destek yok, Tavukçuluk hayvancılıktan sayılmıyor”

Mehmet Duran: “Devletten destek yok, Tavukçuluk hayvancılıktan sayılmıyor”
03 Kasım 2014 - 0:09

Genel

“Devletten destek yok, Tavukçuluk hayvancılıktan sayılmıyor”
Beyaz et ve tavukçuluk sektöründe Türkiye’nin önde gelen illeri arasında olan Balıkesir’de tavuk yetiştiricileri daha ucuz elektrik kullanacak. Birlik Başkanı Mehmet Duran, % 12,5 elektrikle indirimi konusunda TT Grup Elektrik ile anlaşmaya vardıklarını ifade ederek “Ekim ayın içerisinde 6 firmadan teklif aldık. Son olarak en yüksek rakamı net olarak TT grup elektrikten alarak 1 yıllık sözleşme yaptık. Umudumuz sene daha yüksek olması.”
Balıkesir’de toplam bin 200 üretici olduğunu kaydeden Duran, bunların 500’ünün birlik üyesi olduğunu kaydetti. Duran, varılan anlaşma neticesinde 128 birlik üye ile sözleşme yapıldığını söyledi.
‘MALİYETLERDE ZORLANIYORUZ’
Balıkesir’in ülkedeki tavukçuluk sektöründe önemli bir yere sahip olduğunun altını çizen Birlik Başkanı Mehmet Duran, “Sektörün % 25’ini karşılıyoruz. Tabi ki buna bağlı olarak bazı sıkıntılarımızda var. Kış aylarına girdiğimiz bu günlerde özellikle ısıtmayla ilgili büyük sıkıntı yaşıyoruz. Büyük alanlardan bahsediyoruz, 1500-200 metrekare alanlardan bahsediyoruz. Civciv geldiğinde ısının 33-34 dereceleri bulması gerekiyor. Isınmayı kömürle sağlıyoruz. Bugünlerde kömür konusunda da sıkıntı yaşıyoruz. Tabi ki maliyet ve kömür bulabilmek anlamında. Madendeki kazadan dolayı baya etkilendi. Ciddi ısıtma sorunumuz var. Maliyetlerimiz her geçen gün artıyor” dedi..
DESTEK ALAMIYORUZ
Tavukçuluk sektörüne Devletin yaklaşımının üzücü olduğunu belirten Mehmet Duran, “Hayvancılık sektöründe tavuğun sayılmaması bizi üzüyor. Gerekli ilgiyi göremiyoruz.. Bütün büyük başlara, küçükbaşlara, sütüne, etine, her şeyine destek varken, bir tek destek tavukçuluk sektörüne yok. Destek alamıyoruz. Bizim bir tek talebimiz var. Şirketlere teslim ettiğimiz etin kilogram başına göstermelik bir rakam bile olsa, 1 kuruş bile olsa destek bekliyoruz. Bu bizim için çok önemli. Üretici isyanda. Kömür bulmakta zorlanıyoruz. Bizim en büyük sıkıntımız kışın ısıtma yazınsa soğutma. Ama her devrede sıkıntılar var. Bizler üreticiler olarak destek beklerken aynı desteğin şirketler tarafından da verilmesini istiyoruz.

‘REKABET DÜZEYİMİZ ÇOK DÜŞÜK’
Yurt dışı pazarları ile mücadele edebilmek üreticilerin daha güçlü olması gerektiğini savunan Duran, bunun ancak devletin teşvik ve desteğiyle başarılabileceğini savundu. Duran, Amerika, Rusya ve Fransa ile rekabette çok zayıf kaldıklarını söyleyerek “Dışarıya sattığımız malın karşılığında da şirketlerin destek alması lazım. Amerika ve Brezilya mısırın ana vatanı. Bizim yemimizin %80 kaynağı mısır. Onlar bizimle aynı fiyatlara verseler bile onlar devletten ton başına 670 dolar destek alıyorlar, bizimkiler ise 26 dolar destek alıyorlar” diye konuştu.

‘HORMON KONUSU YALAN’

“Tavukta hormon kullanımı diye bir şey yok” diyerek sözlerini sürdüren Duran, hormon takviyesinin tek tek uygulanabilmesinin mümkün olmadığını, maliyet bakımından da zaten üreticinin işine gelmediğini söyleyerek “Bu işi bilmeyen kişilerin yalan yanlış açıklamalar yapması da bizi rahatsız ediyor. Tavukçuluk Türkiye ve Dünyada en çok denetimi yapılan sektördür. Bizleri üretici olarak şirketler denetliyor, Tarım İl Müdürlüğü denetliyor, Bakanlık denetliyor, Kesimhaneye gittiğinde yine şirketin veterineri var, Tarım Bakanlığına bağlı personel her kesimhanede mutlaka bulunuyor. Birde kesildikten sonra herhangi bir yerlerden seçme numune alınıyor” diye konuştu. Aynı denetimin büyük ve küçükbaş hayvanlar sözkonusu olduğunda yapılmadığına dikkat çeken Balıkesir Tavuk Yetiştiricileri Birliği Başkanı Duran, “Bizim sektöre yapılan denetim ne küçük veya büyükbaş hayvancılıkta ne de arıcılık sektörü gibi alanlarda olmuyor. Vatandaşlarımız gönül rahatlığıyla tavuk tüketebilirler” açıklamasında bulundu.
GÖNÜL RAHATLIĞI İLE TÜKETİLEBİLİR
KONUNUN uzmanı olmayan birçok insanın gazete ve televizyonlarda yalan yanlış beyanatlar verdiğine dikkat çeken Duran, kendisinin Ziraat Mühendisi olduğu söyleyerek konunun araştırılmadan saptırılmasına karşı olduklarını söyledi. Tüketiciye seslenen Duran “Avrupa Birliği’ne tavuk satabilecek düzeydeyiz. Gönül rahatlığı ile tavuk yiyebilirsiniz” dedi. HABER: DURMUŞ ALİ DOĞDU

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.