Balıkesir Merhaba Gazetesi

Balıkesir Turizmi Su Altında Güçleniyor

Balıkesir Turizmi Su Altında Güçleniyor
09 Haziran 2022 - 14:45

Balıkesir Turizmi Su Altında Güçleniyor

 

Vali Hasan Şıldak bu yıl 2’ncisi düzenlenen Uluslararası Kuzey Ege Gömeç Heykel Sempozyumuna katıldı.

 

Dalış tutkunları için yeni bir cazibe merkezi olacak olan Gömeç Gemi Yatağı Koyu Su Altı Galerisi, Marmara Adasından getirilen mermerlerin usta heykeltıraşların elinde sanat eserine dönüştürülmesiyle hayat buldu.  Sempozyumun 1’inci yılında  Balıkesir’in önemli figürlerinin heykelleri yapılırken, bu yıl da antik dönemin önemli figürleri mermerle ölümsüzleştirildi.

Su altında dalış severleri bekleyecek eserlerin sergilendiği programda konuşan Vali Şıldak, projenin heyecan verici olduğunu söyledi. Şıldak, “Balıkesir’e yeni bir soluk getiren bu proje, heykel sanatıyla turizmi birleştirerek çevre değerlerini ön planda tutuyor. Ayrıca İlimizin bu nadide köşesindeki mavi sularda dalış turizmini gerçekleştirmek için de cazibe oluşturacak. İlimizde turizm alanına yeni bir renk getirecek. İlerleyen senelerde bu ve benzeri girişimlerin artarak devam etmesi gerektiğini düşünüyorum. Eylül ayında yapılacak heykellerin suyla buluşturulmasının coşkulu ve Türkiye’de ses getirecek bir etkinliğe dönüşmesi için biz de gayret içerisindeyiz. Bu konuda bazı sürprizlerimiz olabilir. Herkes o sürprizleri şimdiden beklemeye başlasın” şeklindeki sözleriyle merak uyandırdı.

Programda daha sonra sempozyuma Türkiye dahil 8 ülkeden katılan 12 sanatçıya protokol tarafından plaket takdim edildi. Plaket takdiminin ardından Vali Şıldak ve beraberindekiler mermerin sanata dönüştüğü eserlerinden oluşan sergiyi gezdi.  Deniz altında oluşturulacak heykel galerisinin, dalış turizminin gelişimine katkı sağlaması bekleniyor.

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.