Balıkesir Merhaba Gazetesi

Balıkesir Türk Sağlık Sen: “Çalışanın Hakki Gecikemez”

Balıkesir Türk Sağlık Sen: “Çalışanın Hakki Gecikemez”
14 Ocak 2021 - 18:49

Balıkesir Türk Sağlık Sen: “Çalışanın Hakki Gecikemez”

 

Türk Sağlık Sen Balıkesir Şube Başkanı Musa Bilal sağlık çalışanlarına yapılan ek ödemelere yönelik olarak “İdarecinin inisiyatifine çeşitli şartlara ve onaylara bağlı olan ilave ek ödemeler çalışanı bezdirmiştir.” dedi.

MAAŞ ZAMMI TALEPLERİNİ HATIRLATTI

Türk Sağlık Sen Balıkesir Şube Başkanı Musa Bilal sağlık çalışanlarına salgın nedeniyle yapılan ek ödemelerin maaş zammına dönüştürülmesi yönünde talepleri olduğunu uzun süredir dile getirdiklerini ifade etti. Bilal, konuyla ilgili bir açıklamada bulundu. Açıklamasında “Adaleti sağlamanın, problemleri ortadan kaldırmanın ve hakça bir paylaşım yapmanın da tek yolunun  budur. ” diyerek maaş zammı taleplerini dile getiren Musa Bilal konuşyla ilgili şöyle kaydetti:

“KASIM’DAN BU YANA EK ÖDEMELER ÖDENMİYOR”

“Çünkü covid-19 salgını kapsamında ortaya çıkarılan ama sağlık çalışanlarının beklentilerini karşılamaktan çok uzak olan adı tavandan kendi yavandan ilave ek ödemelerdeki sorunlar bir türlü bitmemektedir.  Üniversite hastanelerinde 6 aydır, Sağlık Bakanlığı’nda ise Kasım ayından bu yana bu ilave ek ödemeler ödenmemektedir. Süreye, idarecinin inisiyatifine çeşitli şartlara ve onaylara bağlı olan ilave ek ödemeler çalışanı bezdirmiştir.

“GECİKMENİN İZAHI YOK ”

Her ne kadar üniversite hastaneleri için kısa bir süre sonra ödemelerin yapılacağı ifade edilmişse de, Sağlık Bakanlığı ile ilgili yönetmelik ve dağıtımı ile ilgili düzenlemede yeni yayınlanmış olsa da bu gecikmenin bize göre bir izahı yoktur. Adı bürokrasi, gecikme veya onay bekleme her ne olursa olsun salgınla kahramanca mücadele eden ve bu uğurda hayatını ortaya koyan sağlık çalışanlarına yapılan bu muamele izandan da uzaktır.

“ACİL DÜZENLEME TALEBİMİZİ YİNELİYORUZ”

Salgın sürecinde sağlık çalışanlarının memnun olmadığı bir ödemede bile böylesine gecikme yaşanıyorsa söylenecek daha fazla sözde kalmamıştır. Sağlık çalışanları için esnek mesaiyi uygulamamada, izinleri iptal etmede çok hızlı davranan bürokrasi ve karar vericilerin çalışanların hakları içinde aynı hız seviyesine ulaşmalarını bekliyoruz. İlave ek ödemelerin bir an önce ödenmesini ve sağlık çalışanları için maaşlara tek ödeme şeklinde bir zammın hayata geçirilmesi için acil düzenleme yapılması talebimizi bir kez daha yineliyoruz.  2021 yılı sağlık çalışanları yılı olduğuna göre bunun gereğini yapmalarını karar vericilerden bekliyoruz.”

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.