Balıkesir Merhaba Gazetesi

Balıkesir Türkiye genelinde bağışta birinci sırada

Balıkesir Türkiye genelinde bağışta birinci sırada
09 Eylül 2015 - 0:14

Genel

Balıkesir Kızılay Şube Başkanı Hüseyin Gündoğan, Kurban Bayramına sayılı günler kala Balıkesir halkına çağrıda bulunarak ‘Kurbanlarını Kızılay’a bağışlamasını’ istedi. Kurban bağışı konusunda Balıkesir’in diğer illerine nazaran önde olduğunu belirten Gündoğan, Genel Merkez’den ödül aldıklarını ifade ederek, Kurban Bayramında bizleri Kosava’ya göndererek mükafatlandırdığını belirtti.

Şube Başkanı Gündoğan, Kızılay olarak kurbanlarını bizlere bağışlayan Balıkesirlilere teşekkür ederek kurban fiyatlarının yurt içinde 690 TL yurt dışında ise 435 TL olarak fiyatlandırılmaktadır dedi.
Öte yandan kurban fiyatını kredi kartına 4 taksit ödeme kolaylığının da sunulduğunu belirten Gündoğan, kurbanların noter huzurunda ve din görevlilerinin bulunduğu ortamda kayda alanarak kesimler yapıldığını belirtti. Gündoğan kesimi yapılan hayvanların sahiplerinin isimlerinin teker teker okutulup kayda alınıp kendilerine CD ve teşekkür yazısıyla birlikte postalandığını ifade etti.

Gündoğan sözlerini şöyle sürdürdü: “Gerek Türkiye’de gerek Türkiye dışında değişik ülkelerde Kızılay Kurban bağışı devam ediyor 2 grup fiyatımız var yurt içi 690 TL yurt dışı 435 TL bunun sebebi de yurt dışında kurbanlık hayvanların bedelinin ucuz olmasından kaynaklanıyor.
Tamamen profesyonel kasaplar, din görevlileri, veterinerler, kızılay görevlileri ve noter huzuranda bizzat tutanağa  ve kayda alınmak suretiyle kesimler alınıyor. Kesim yapıldıktan sonra akabinde kurban bağışçılarına hazırlanmış bir konserve ile birlikte teşekkür belgesi ve kesimi gösteren CD’nin bulunduğu belgeleri gönderiyoruz.
Yıl içerisinde kesilmiş olan ülke içerisinde kesilmiş olan kurbanlar illere şubelere gönderilmek suretiyle fakir muhtaç insanlara bizzat kendimiz dağıtıyoruz. Bağışçımız şunu da yapabilir, benim çevremde de muhtaç insan var onun kurban bedelini üçüncü şahıslara veya benim önereceğim kişilere teslim edin bizzat onun adına gidip fakir fukaraya da bu şekilde  dağıtıyoruz.
Sloganımız şu islami esaslara uygun gerçekten ihtiyaç sahibi insanlara ulaştırmaya yönelik kurbanlar tamamen profesyonel ekipler tarafından kesiliyor. Fiyatlarımız 4 taksit şeklinde kredi kartıyla şubelere yapabiliyorlar. 168 çağrı merkezine ulaşmak suretiyle yapabiliyorlar. Biz geçmiş yıllarda olduğu gibi bu yılda Balıkesir halkına Türk halkını kurbanlarını Kızılaya bağışmaya davet ediyoruz.
Kurban derisi konusunda geçmiş dönemlerde bir sürü polemik konusu oldu. Eskiden Türk Hava Kurumunun tekelindeyken bu yıllarda son 2-3 yıldır derilerini insanlar istedikleri yerlere verebiliyorlar.

Biz Kızılay Genel Merkezi olarak biz kurban derisi işine girmiyoruz. Ama biz Balıkesir Şube olarak kurban derilerine getirmek isteyenlerden alıyoruz. Şimdi biz 10 yıldır kurbanda Kızılay modeli bir model olarak çıktık. Geçmişte ülkemizde kurbanların kesilmediği malumunuzdur. tamamen vakelet verenlerin kurbanları noter huzurunda ve kayda alınmak suretiyle din görevlisi, kızılay görevlisinin nezaretinde tek tek isimleri okunmak suretiyle kesiliyor. Acaba benim kurbanım kesildimi diye kimsenin şüphesi olmasın bize bağış olarak gelen kurbanların tamamı islami esaslara uygun olarak kesilmektedir.
Şimdi yurt dışında kesilecek kurbanlar dünyanın değişik ülkelerinde Müslüman ülkelerde kesiliyor. Bunların içerisinde Someli var, Filistin var Pakistan var Balkanlarda Kosava, Karadağ, Bulgaristan ve Bosna Herkes’te kesiliyor. Biz geçen yıl Balıkesir olarak genel merkez nezdinde iyi kurban toplayan bağış toplayan şubelerden biriyiz. Bu yıl onun mükafatı olarak Kosava’da kesilecek olan kurbanlara delaletlik edeceğiz. Dolayısıyla Kızılay gönüllüsü olarak da Kosava’da kesilecek kurbanların başında yer alıyoruz. İyi bağış toplayan şubelerden birisiyiz. Bu genel merkezimizin ödülü olarak bizi Kosava’ya gideceğiz. Bayramda da burada olamayacağımız için erkenden Kurban Bayramlarını  bağışlarını Kızılay’a yapmalarını rica ediyorum.”dedi.

LEVENT MUSTAFA BAŞSAKA

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.