Balıkesir Merhaba Gazetesi

BALIKESİR ÜNİVERSİTESİ BAÜN’DE 28.YIL GURURU

BALIKESİR ÜNİVERSİTESİ BAÜN’DE 28.YIL GURURU
15
13 Temmuz 2020 - 14:10

Balıkesir’de 1970’li yıllarda halkın Üniversite isteği ile birlikte harekete geçilen ve bugün şehrin yaşamında önemli bir yer turan Balıkesir Üniversitesi (BAÜN),28 yaşında.

Bünyesinde 4 Enstitü, 12 Fakülte, 3 Yüksekokul, 13 Meslek Yüksekokulu ve 22 Araştırma ve Uygulama Merkezi bulunan Üniversite, 30 bine yakın öğrencisiyle şehrimizin canlılığına sosyal ve ekonomik yaşamına da katkı sunuyor.

Balıkesir Üniversitesi’nin resmi sitesinde de yer alan Üniversite’nin tarihi ne diyor?

Balıkesir Üniversitesinin temeli 1910 yılında kurulan Karesi Muallim Mektebine kadar uzanır.

Bu okul dönemin Milli Eğitim Bakanı Mustafa Necati Bey’in özel ilgileri ile 1932 yılında bugün Necatibey Eğitim Fakültesi olarak faaliyet gösteren binaya taşınmış, Necatibey Öğretmen Okulu adını almıştır. Necatibey Öğretmen Okulu 1932 – 1982 yılları arasında Necatibey Eğitim Enstitüsü adıyla öğretmen yetiştirmeye devam etmiş; 1981 yılında üç yıllık statüsünden çıkarılarak, 4 yıllık “Yüksek Öğretmen Okulu” statüsüne alınmış; 1982 yılında da Uludağ Üniversitesine bağlanarak bu kuruma Necatibey Eğitim Fakültesi ismi verilmiştir.

Aynı şekilde 1982 yılındaki 41 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile Balıkesir’de yer alan diğer yükseköğretim kurumlarından; Balıkesir İşletmecilik ve Turizm Yüksekokulu, Balıkesir Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu ismiyle; Balıkesir Devlet Mühendislik ve Mimarlık Akademisi de, Balıkesir Mühendislik Fakültesi ismiyle Uludağ Üniversitesine bağlanmıştır. Uludağ Üniversitesine bağlanan diğer kurum olan Balıkesir Meslek Yüksekokulu ise faaliyetlerine aynı isimle devam etmiştir. Uludağ Üniversitesinin çatısı altında on yıl kalmış olan bu kurumlar, sağlıklı ve istikrarlı bir gelişme ile Balıkesir Üniversitesi için güçlü bir alt yapı oluşturmuştur.

Balıkesir Üniversitesi, 11 Temmuz 1992 tarih ve 21281 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan 3837 sayılı kanun gereğince kurulmuş olup; 1 Ocak 1993 tarihinde tüzel kişilik kazanmıştır.

BÜNYESİNDEN 2. ÜNİVERSİTE ÇIKTI

Balıkesir Üniversitesi, güçlü gelişimi ile bünyesinden yeni bir üniversite doğmasına da fırsat vermiştir. Balıkesir Üniversitesinin belirlenen akademik birimleri, 2015 yılında kurulan Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesinin altyapısını oluşturmuştur. Balıkesir Üniversitesi (BAÜN) Rektörü Prof. Dr. İlter Kuş, 28. kuruluş yıldönümünü yukarıdaki paylaşımıyla kutladı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.