Balıkesir Merhaba Gazetesi

BALIKESİR ÜNİVERSİTESİ’NDE UZAKTAN EĞİTİME HAZIRLIK

BALIKESİR ÜNİVERSİTESİ’NDE UZAKTAN EĞİTİME HAZIRLIK
12 Ekim 2020 - 10:40

BALIKESİR ÜNİVERSİTESİ’NDE UZAKTAN EĞİTİME HAZIRLIK

 

Balıkesir Üniversitesi Balıkesir Meslek Yüksekokulu’nda yeni Eğitim-Öğretim Yılı gerçekleştirilecek uzaktan eğitim süreci ile ilgili hazırlıklara devam edildi.

Balıkesir Üniversitesi tarafından yeni eğitim öğretim yılında yapılacak olan uzaktan eğitim uygulamasına ilişkin yapılan hazırlıklar kapsamında; öğretim elemanlarının uzaktan eğitim sistemine kolaylıkla uyum sağlaması, derslerin zamanında ve verimli bir şekilde yapılabilmesi, yeni kayıt olan öğrenciler ile diğer öğrencilerin derslere zamanında kayıt olup online verilen dersleri takip etmesi esnasında karşılaşabilecekleri olası sorunların çözümünde gerekli önlemlerin zamanında alınabilmesi için bir dizi seminer ve etkinlik düzenlendi. Seminerlere başta Balıkesir Meslek Yüksek Okulu’nda görevli öğretim elemanları olmak üzere, okulda ders veren bütün öğretim elemanları katıldı.

 

UZAKTAN EĞİTİM VE ONLİNE SINAV YAPIMI ANLATILDI

Düzenlenen hazırlık seminerlerinin açılış konuşmasını Balıkesir Meslek Yüksek Okulu (MYO) Müdürü Prof. Dr. Mustafa Özsarı yaptı. Balıkesir MYO Müdür Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Nisa Şahin ile Öğretim Görevlisi Abdullah Akay tarafından verilen seminerlerde, öğretim elemanlarına derslerin içeriklerinin nasıl oluşturulacağı, derslere öğrencilerin katılımının nasıl sağlanacağı, dersin yayın akışının nasıl düzenleneceği, uzaktan eğitim programının nasıl kullanılacağı ve online sınavların nasıl yapılacağına dair gerekli bilgilendirmeler yapıldı.

 

ÖRNEK DERSLER ANLATILDI

Yapılan bilgilendirmelerin ardından öğretim elemanlarının katılımıyla Balıkesir MYO Müdür Yrd. Öğr. Gör. Engin Bozacı, Öğr. Gör. Murat Saran ile Öğr. Gör. Özlem Erdil Toraman tarafından online ve senkronik olarak Microsoft Teams programında örnek dersler, farklı araç gereçlerin kullanımı ve farklı yöntemlerle anlatıldı. Verilen eğitimle; beyaz tahta, grafik tablet, mousepen gibi uzaktan eğitimde kullanılan araç ve yöntemler hakkında bilgiler paylaşıldı. Etkinliklerde ayrıca akademik personelin, dersleri daha etkili ve daha verimli hale getirmede kullanabilecekleri metotlar ve ders araç-gereçleri üzerinde duruldu.

 

AKADEMİK PERSONEL HAZIRIZ DEDİGerçekleştirilen çalışmalar hakkında bilgiler veren Balıkesir MYO Müdürü Prof. Dr. Mustafa Özsarı, ders anlatımının ve ders yayın akışının gerçeğe uygun şekilde yapılabilmesi için okul bünyesinde 14 adet stüdyo sınıf oluşturulduğunu belirtti. Özsarı, isteyen öğretim elemanının yeni oluşturulan stüdyo sınıflarda derslerini canlı olarak anlatabileceklerini ve derslerin öğrenciler tarafından online olarak rahatlıkla takip edilebileceğini söylerken; “Uzaktan eğitim programı ile ilgili tanıtıcı ve bilgilendirici etkinliklere katılan üniversitemiz akademik personeli, verilen eğitimlerin kendileri açısından ufuk açıcı olduğunu ve başlayacak olan yeni eğitim-öğretim dönemine kendilerini daha hazır hissettiklerini ifade ettiler” dedi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.