Balıkesir Merhaba Gazetesi

Balıkesir Valiliği Kısıtlamalarda Yapılan 2 Değişikliği Açıkladı

Balıkesir Valiliği Kısıtlamalarda Yapılan 2 Değişikliği Açıkladı
21 Kasım 2020 - 14:23

Balıkesir Valiliği Kısıtlamalarda Yapılan 2 Değişikliği Açıkladı

Balıkesir İl Hıfzıssıhha Kurulu Vali Hasan Şıldak Başkanlığında toplandı. İl Hıfzıssıha toplantısında İç İşleri Bakanlığı tarafından gönderilen genelge doğrultusunda Balıkesir’de de okul öncesi kurumlarda yüz yüze eğitime devam edilmesi kararı alındı.

İL HIFZISIHHA KURULU TOPLANTISINDA KARAR VERİLDİ

Balıkesir İl Hıfzıssıhha Kurulu Vali Hasan Şıldak Başkanlığında toplandı. Yapılan toplantıda covid-19 ile mücadele kapsamında İçişleri Bakanlığı tarafından gönderilen genelge doğrultusunda anaokullarında yüz yüze devam edilmesine yönelik karar değerlendirildi. Yapılan toplantıda salgınının toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetme, sosyal izolasyonu temin, fiziki mesafeyi koruma ve hastalığın yayılım hızını kontrol altında tutma amacıyla alınan tedbirler değerlendirilerek Sağlık Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığının ortak değerlendirmeleri sonucu alınan karar ile belirli tedbirlerin uygulanması dahilinde okul öncesi kurumlarda yüz yüze eğitime devam edilmesi kararı alındı.

ANA OKULLARINDA YÜZ YÜZE EĞİTİME DEVAM

Millî Eğitim Bakanlığı tarafından resmi/özel örgün ve yaygın tüm eğitim faaliyetlerinin 31 Aralık 2020 tarihine kadar uzaktan eğitim yoluyla devam edeceği hususu kamuoyu ile paylaşılmıştı. Öte yandan kamu ve özel sektörde çalışan anne ve babaların kreş çağındaki çocuklarının çalışma saatleri içerisinde bakımlarında mağduriyet yaşanmaması amacıyla Balıkesir’de de Millî Eğitim Bakanlığına bağlı kreşler ile birlikte diğer kamu kurum ve kuruluşları ve özel eğitim kurumları bünyesindeki kreşlerde ve gündüz bakım evlerinde yüz yüze eğitim faaliyetlerinin devamının sağlanması kararı alındı.

KURUMLAR ETKİN BİR ŞEKİLDE DENETLENECEK

İl Hıfzıssıha Kurulu toplantısında alınana kararları açıklayan Balıkesir Valisi Hasan Şıldak şöyle kaydetti:
“Yüz yüze eğitim faaliyetlerine müsaade edilen kreş ve gündüz bakım evlerinin, Sağlık Bakanlığı Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberinde belirlenen kural ve tedbirlere uygun şekilde çalışmalarını temin etmek amacıyla Valilik/Kaymakamlıklar ile bağlı oldukları taşra birimlerince etkin bir şekilde denetlenmesine,

CUMA GÜNLERİ KISITLAMA SAATLERİNDE ESNEKLİK

İl Hıfzıssıhha Kurulunun 18.11.2020 tarih ve 2020/99 sayılı kararında 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımız gün içerisinde 10:00 ila 13:00 saatleri, 20 yaş altı vatandaşlarımız (01.01.2001 tarihi ve sonrasında doğanlar) ise gün içerisinde 13:00 ila 16:00 saatleri arasında sokağa çıkabilecekleri kararı alınmıştı. Sadece Cuma günleri olmak üzere belirtilen yaş gruplarında yer alan vatandaşlarımızdan Cuma namazı kılmak isteyenler için 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımız için sokağa çıkma saati 10:00-14:00 saatleri arasına, 20 yaş altı vatandaşlarımız için sokağa çıkma saati 12:00-16:00 saatleri arasında olacak şekilde genişletilmesine karar verildi.”

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.