GündemTürkiye Gündemi

Balıkesir Valisi İsmail USTAOĞLU’nun İstanbul’un Fethi Mesajı

Balıkesir Valisi İsmail USTAOĞLU, tarihi bir dönüm noktası olan İstanbul'un fethinin 571. yıl dönümü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Balıkesir Valisi İsmail USTAOĞLU’nun İstanbul’un Fethi Mesajı

Balıkesir Valisi İsmail USTAOĞLU, tarihi bir dönüm noktası olan İstanbul’un fethinin 571. yıl dönümü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Vali USTAOĞLU mesajında, “Milli tarihimizde ve dünya tarihinde bir dönüm noktası olan, çağ kapatıp, çağ açan İstanbul’un fethinin 571’inci yıl dönümünü kutlamanın gururunu yaşıyoruz.” ifadelerine yer verdi.

II. Mehmet’in liderliğinde gerçekleşen fetihle ilgili olarak şunları belirtti:

“Tarihin en büyük liderlerinden olan, adaletli, akıllı, cesur, idrak ve sezgi kabiliyeti yüksek, bilime ve sanata önem veren padişah II. Mehmet; henüz 21 yaşında iken İstanbul’u fethederek peygamberimizin övgüsüne mazhar olmuş, Fatih unvanını almıştır.”

İstanbul’un fethiyle Doğu Roma İmparatorluğu’nun sona erdiğini ve şehrin Türk-İslam medeniyetinin yanı sıra farklı kültürlerin merkezi haline geldiğini vurgulayan Vali USTAOĞLU, şehrin eşsiz coğrafi konumuyla bir dünya kenti olarak tarihi ve kültürel önemini vurguladı.

Mesajının sonunda Vali USTAOĞLU, İstanbul’un eşsiz güzelliklerine sahip dünya şehrini bizlere miras bırakan Fatih Sultan Mehmet Han’ı ve şehitleri rahmet ve minnetle andığını ifade etti.

Balıkesir Kadın Platformu: “Şiddete, Tacize, İstismara Sessiz Kalmayacağız”

Bülten

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu