Balıkesir Merhaba Gazetesi

BALIKESİR’DE 10 ODA

BALIKESİR’DE 10 ODA
16 Ekim 2014 - 0:21

Genel

Hükümetin oda ve borsalarla ilgili yeni bir düzenleme yapacağı, Balıkesir başta olmak üzere Ege bölgesinde ki 48 ticaret oda ve borsasının kapanabileceği ileri sürüldü.

Dış Ekonomik İlişiler Kurulu’nun (DEİK) Ekonomi Bakanlığı’na bağlanmasının ardından hükümetin şimdi de Türkiye Odalar Borsalar Birliği(TOBB) ile ilgili düzenleme yapacağı, Ticaret Odaları ve Ticaret Borsalarının kapanma tehlikesi ile karşı karşıya olduğu iddia ediliyor. Balıkesir başta olmak üzere Ege bölgesinde ki 48 oda ve ticaret borsası kapanabileceği, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğine (TOBB) bağlı Türkiye genelindeki 365 oda ve ticaret borsası sayısının 100’e indirmek için gizli bir çalışma yürütüldüğü ileri sürülüyor. İddia gerçekleşirse  Ege Bölgesinde ki 70 oda ve ticaret borsasından 48’i kapatılacak,  22 oda ve borsa ile çalışmalar sürdürülecek.

AÇIKLAMA YAPILMIYOR

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı iddiayı kabul etmese de DEİK’te yaşanan son dakika sürprizine benzer bir sonuçla karşılaşılabileceği belirtiliyor. Buna göre, Türkiye genelindeki Ticaret Odası, Sanayi Odası, Ticaret Sanayi Odaları ve Ticaret Borsalarından oluşan toplam 365 odadan her ilde birer tane bulunması esasına göre yeni bir düzenlemeye gidilecek. İlçelerdeki ayın görevi üstlenen odalar ise kapatılabilecek.

Ege Bölgesinde de TOBB’a bağlı toplam 70 oda ve Ticaret Borsasının 48’inin kapanıp bölgenin 22 odayla yoluna devam edileceği konuşuluyor.

BALIKESİR’DE 10 ODA

İzmir’de 1 Ticaret Borsası, 8’i de ticaret odası olmak üzere 9 odanın kapanması gündeme gelirken; Aydın’da 6. Manisa ve Balıkesir’de 1’er, Çanakkale ve Muğla’da 3’er, Denizli’de 4 ve Uşak’ta 1 odanın kapısına kilit vurulabileceğinin altı çizildi. Kapanmadan en fazla etkilenecek Ege illerinin Manisa, Balıkesir ve İzmir olacağı en az ise Uşak’ın zarar göreceği ifade ediliyor.
İddiaya göre kapama Balıkesir’de kapanma olasılığı olan odalar şxöyle: Bandırma Ticaret Borsası, Edremit Ticaret Borsası, Gönen Ticaret Borsası, Susurluk Ticaret Borsası, Ayvalık Ticaret Odası, Burhaniye Ticaret Odası, Edremit Ticaret Odası, Bandırma Ticaret Odası, Erdek Ticaret Odası, Gönen Ticaret Odası, Susurluk Ticaret Odası.. HABER: KAMİL AKYÜREK

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.