Balıkesir Merhaba Gazetesi

Balıkesir’de 5 Odadan da Aynı Ses Çıktı

Balıkesir’de 5 Odadan da Aynı Ses Çıktı
25 Ocak 2023 - 13:42

Balıkesir’de 5 Odadan da Aynı Ses Çıktı

 

‘’ Beyaz Reform Hiçbir Sorunu Çözmemiştir’’

BALHED, Diş hekimleri Odası, Eczacı Odası, Tabip Odası ve Veteriner Hekimler Odası ortak bir basın açıklaması yaptı.

Basın açıklamasında yer alan alt başlıklar ise şu şekilde;

 

Koruyucu Sağlık Hizmetlerinde Alarm

‘‘Bir sağlık sisteminin yöneticileri, hastanelere başvuru sayısının artışıyla övünemez! Çünkü öncelikli olan hasta etmemektir! Kanser tarama kitleri ve aşılarda yaşanan aksaklıklar, üreme sağlığı desteğinin kesilmesi, temel ilaçların yokluğu halk sağlığını tehdit ediyor’’.

‘’Bir sağlık sisteminde yıllık muayene ve tedavi edilen hasta sayısının çokluğu o toplumun sağlıklı olduğu anlamına gelmez. Tam tersine, sistemin hasta olduğunu, insanları koruyamadığını gösterir. Sağlık bakanı, sağlık kuruluşlarına başvuran hasta sayısından övgüyle söz ediyor. Sayın Bakan acaba koruyucu sağlık hizmetlerinin durumundan ne ölçüde haberdardır?’’

 

Aile Sağlığı Ve Planlaması Malzemeleri Yok

‘‘Hacettepe Üniversitesi Türkiye Nüfus ve Sağlık Araştırması verilerine göre vatandaşlar, kullanılan doğum kontrolü malzemelerinin yarıdan çoğunu kamu sağlık kuruluşlarından ve özellikle de Aile Sağlığı Merkezlerinden temin ediyorlar. Oysa pandemiden bu yana geçen 1,5 yılda aile sağlığı merkezlerine bu malzemeler verilmemektedir. Bu durum, insanların alım gücünün bunca düştüğü bir dönemde her zaman olduğundan daha yakıcı bir sağlık sorununa yol açmaktadır’’

 

Aşılamalarda Yaşanan Sıkıntılar

‘‘Koruyucu sağlık hizmetinin en önemli bileşenlerinden birisi ve olmazsa olmazı olan bağışıklama hizmetlerinde, yani aşılamada da ciddi aksamalar yaşanmaktadır. Ulusal aşı takvimine HPV ve Rota virüs aşılarının eklenmesi gerekirken, halen Verem, Çocuk felci, Hepatit A ve B, Difteri Tetanos gibi temel bebek ve çocuk aşılamalarında sıkıntı yaşanmaktadır. Geçen yılın sonunda başlayan bu soruna ne yazık ki henüz tam anlamı ile çözüm üretilememiştir’’.

 

Antibiyotikler Ve Onlarca Kalem İlaç Yok

Koruyucu sağlık hizmeti bir yana, hastaların tedavisinin önünde de engeller bulunmaktadır. Enfeksiyon hastalıklarının tedavisinde yaygın kullanılan antibiyotikler, özellikle ateş düşürücü, soğuk algınlığı şurupları, antibiyotikler başta olmak üzere onlarca kalem ilaca erişilememektedir. Aylardır dört ilaçtan birisi bulunmamakta ve bu sorun bir türlü çözülememektedir.

Bunun dışında, ilaç fiyat farklarının gittikçe artması nedeni ile vatandaşlar ilaçlarını almakta zorluk çekmektedir. Ateş düşürücü şuruplara bile elli liralara varan fiyat farkı çıkması halkın eczanelerde mevcut ilaçlara da ulaşımını engellemektedir.

Sosyal Sigortalar Kurumunun ilaç fabrikalarını kapatanlar, bugün halkımızın ateş düşürücü, soğuk algınlığı, antibiyotikler gibi en temel ilaçlara bile erişimde yaşadığı sıkıntı karşısında en hafif ifadeyle, mahcubiyet duyuyorlar mı?

Veteriner Hekimlerin Adı Yok

657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’ na göre kamuda çalışan Veteriner Hekimler sağlık sınıfında yer almakta ancak fakültelerden yüksek lisans düzeyinde mezun olmalarına rağmen sağlık çalışanlarının aldığı hiçbir sosyal hak ve kazanımlardan eşit olarak faydalanamamaktadır. Ülke tarihimize baktığımızda zoonotik hastalıklarla mücadele noktasında hem meslek şehitleri vermiş hem de sağlık sektöründe yadsınamaz katkılarda bulunmuş ve en son pandemi döneminde Turkovac aşısını üreterek de sağlık sektörüne katkıda bulunmaya devam eden Veteriner hekimler maalesef çıkarılan yönetmeliklerde “Hekim Dışı” olarak tanımlanmaktadır. Dolayısıyla hiçbir sosyal haktan yararlanamamaktadır.

Beyaz Reform Hiçbir Sorunu Çözmemiştir

‘’Adına “Beyaz Reform” dedikleri söylem, hiçbir sorunu çözmemiştir. Tam tersine soruna Özel Hekimlerin mesleki bağımsızlığını yok etmeyi de eklemiştir. Sağlıkta Şiddet hız kesmeden, hatta bir önceki yıla göre en az % 50 artış ile devam etmektedir. Sağlık çalışanları sindirilmeye çalışılmaktadır. Sağlık Bakanlığını özel hastane patronu olarak davranmaktan vazgeçerek, halk sağlığı sorunlarına sahip çıkmayı, halkın sağlığını korumaya ve asli görevlerini yapmaya davet ediyoruz’’.

Haber: Nursima Akyürek

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.