Köşe Yazıları

Balıkesir’de Ağaçta 5 Ses 8 Oktav

Balıkesir’de Ağaçta 5 Ses 8 Oktav

Yemyeşil ağaç dalları arasında öten kuşlar var şehrimizde. Balıkesir’de hem merkezde hemde kırsalda görebileceğiniz yemyeşil doğa içinde ayrı bir yer tutuyor bu sesler.

Şehrimizin meydanlarında bulunan ağaçları sallasanız gökyüzünde uçarak dans eden kuşları görürsünüz. Adeta senfoni orkestrasını andıran çeşitlilikte öten kuşlar insana doğal terapi.

Yerinde ” Beş Ses ” Kavramını duymuşsunuzdur. Yerinde beş ses kadın ses tonu için kullanılıyor. Mesela; LA kararlı Hicaz makamını kadın solist okuyacağı zaman RE kararlı yani bes ses aşağıdan (pesten) çalınıyor.. SOL kararlı Rast makamını DO kararlı çalınıyor.

8 Oktava gelince;  Bir notanın 7 nota inceltilerek elde edilen ince sesine kadar ki bölümü bir oktav demek. Örneğin; Kalın Do dan İnce Do ya kadarki 8 notalık ses dizisi bir oktav sayılıyor. (Oktav denilebilmesi için nota değil ses aralığı önemli.) iki ses arasındaki sekiz notalık ses dizisine 8 oktav deniyor.

Kısacası birebir olmasa da Balıkesir’de ağalardan gelen seslerin bana hatırlattığı bu bilgileri sizinle de paylaşmak istedim. Çoğu günlük yaşamın karmaşası içinde boğulup giden sesleri fark edebilmeniz dileği ile…Bu şehirde yalnız değiliz! Kuş sesleri ile bize eşlik edip iyi hissetmemizi sağlayacak seslerde var…

Gönlümdeki 10 Numara Şehir Balıkesir

Fatma Kara

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu