Balıkesir Merhaba Gazetesi

Balıkesir’de Aşı İçin Beklemedi Bıçağa Sarıldı

Balıkesir’de Aşı İçin Beklemedi Bıçağa Sarıldı
11 Eylül 2020 - 18:24

Balıkesir’de Aşı İçin Beklemedi Bıçağa Sarıldı

 

Pandemi’nin kahramanları olan sağlık çalışanları, yaşanan bazı olaylar yüzünden demoralize olduklarını ifade ederek, toplumun fedakâr çalışmalarını görmezden gelmemeleri konusunda mesaj verdi.

 

“Aşı İçin Listeye Yazacağız” Yanıtı Saldırıyla Sonuçlandı

Önceki gün, Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde annesine zatürre aşısı vurdurmak için gelen Engin Barış K. İsimli kişinin, sağlık merkezinde aşı olmadığı için 3 hemşireyi darp etmesi ve hemşireleri kurtarmaya çalışan kişiyi bıçakla yaraladığı öne sürülen olayı örnek gösteren Sağlık Merkezi çalışanları, saldırıda bulunan kişinin serbest bırakılmasına da tepki gösterdi.

Aşı Konusunda Duyarlı Davranış Gerekiyor

Sağlık Merkezlerine belirlenen taleplere ve belirli aralıklarla Sağlık müdürlüğü tarafından Zatürre aşısı gönderildiğini belirten sağlık çalışanları, hazırda bulunmasa bile her başvurunun dikkate alınarak aşı talep edildiğini belirterek vatandaşların bu konuda duyarlı olması gerektiğini belirtti. Pandemi döneminde, ön cephede görev alan Sağlık çalışanlarına güvenilmesi ve hekimlerin bu konularda aldığı kararlara saygı duyulmasının hayati olduğuna dikkat çeken sağlık çalışanlar “Vatandaşlarımız en azından bu dönemde taşıdığımız bu ağır yükü az da olsa hafifletsin” çağrısında bulundu.

Yetkisiz Kişiler Televizyonda Konuşmamalı

Söz konusu Sağlık merkezinin doktorlarından Caner Çabuk, gazetecilere yaptığı açıklamada, talihsiz bir olay yaşadıklarını, hemşireleri kurtaran ve bıçaklanan Abdullah Sönmez’in kendileri için kahraman olduğunu söyledi. “Beyaz Kod” bildiriminde de bulunduklarını ifade eden Çubuk, “Üzücü bir durum, kınıyoruz. Bunun da en büyük sorumlusu aşılarla ilgili yetkili olmayan kişilerin televizyonlarda çıkıp konuşmalarıdır.

“Bıçaklı Saldırı Nedeni İle Kapalıyız”

Televizyonlarda yapılan konuşma ve açıklamaların vatandaş nezdinde eksik yada hatalı anlayışa neden olabileceğine işaret eden Çubuk “Bu tip konuşmalar devam ettikçe, birçok sağlık çalışanımız özellikle birinci basamak olan aile sağlığı çalışanlarımız şiddet görmeye devam edeceklerdir. Umarım sağlıkta şiddet yasası caydırıcı bir şekilde gündeme getirilir” dedi. Olayla ilgili bir diğer çarpıcı detay ise saldırı sonrasında Sağlık Merkezi’nin kapısına asılan “Bıçaklı Saldırı Nedeni İle Kapalıyız” notu oldu

Haber: Kamil Akyürek

 

İşte tepkilere neden o haberin ayrıntıları

 

Önce Hemşirelere Saldırdı

Önceki gün Küçükköy Mahallesi’ndeki 5 nolu Aile Sağlığı Merkezi’nde annesine zatürre aşısı vurdurmak isteyen Engin Barış K’ye merkezde aşı olmadığı ve isimlerinin listeye ekleneceği söylendi. Hemşirelerin seslerini duyup odanın kapısını açarak içeri giren hastalardan 66 yaşındaki akademisyen Abdullah Sönmez, hemşireleri zanlının elinden kurtardı. Zanlı ile boğuşmaya başlayan Abdullah Sönmez, yüzüne yediği yumruk darbesi ve akabinde de bacağına aldığı bıçak darbesiyle yaralandı.

Adli Kontrolle Serbest Bırakıldı

Olay yerinden kaçan Engin Barış K, daha sonra jandarma ekiplerine teslim oldu. Yaralanan Abdullah Sönmez ise yaralandığı Aile Sağlığı Merkezinde tedavi altına alındı. Gözaltına alınan şüpheliden üç hemşire ve bıçakla yaraladığı kişi şikayetçi oldu. Zanlı çıkarıldığı hakimlikçe adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

“Bıçaklı Saldırı Nedeni İle Kapalıyız”

Aile sağlığı merkezi olay sonrası kapatılırken, kapısına da “personelimize yapılan bıçaklı saldırı nedeniyle kapalıyız” yazısı asıldı. Merkezin, sabah tekrardan hizmet vermeye başlayacağı öğrenildi.

 

 

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.