Balıkesir Merhaba Gazetesi

Balıkesir’de Bitkin Halde Bulunan Nesli Tükenme Tehlikesi Altındaki Kızıl Akbaba Tedaviye Alındı

Balıkesir’de Bitkin Halde Bulunan Nesli Tükenme Tehlikesi Altındaki Kızıl Akbaba Tedaviye Alındı
23 Ekim 2021 - 12:27

Balıkesir’de Bitkin Halde Bulunan Nesli Tükenme Tehlikesi Altındaki Kızıl Akbaba Tedaviye Aldılar

Balıkesir’in Edremit ilçesinde bir vatandaş tarafından arazide bitkin halde bulunan ve nesli tükenme tehlikesi altındaki kızıl akbaba tedavi altına aldılar..

İlçede bir arazide bitkin ve uçamaz halde arkadaşı tarafından bulunan akbabayı iş yerine getiren Hakan Cin, nesli tükenme tehlikesi altındaki akbabayı bir süre buradaki kümeste muhafazaya aldılar.

Ardından iş yeri sahibi Hatice Esra Yıldız, telefonla ekipleri arayıp akbabanın korunmaya alınması için durumu bildirdiler.

Bunun üzerine Bostancı Mahallesi’ndeki işletmeye giden Burhaniye Doğa Koruma ve Milli Parklar Şefliği veterineri Ertan Şenol bitkin haldeki kızıl akbabayı teslim aldılar.

İlk kontroller yapılan akbaba İvrindi ilçesindeki Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Hayvan Barınağı ve Rehabilitasyon Merkezi’ne götürdüler.

Burada gerekli sağlık taraması yapılan akbabanın travmaya bağlı olarak uçamadığı belirlediler. Kızıl akbabanın tedavisinin tamamlanmasının ardından doğal yaşam alanına salınacağı bildirdiler.

Cin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, akbabayı bulan arkadaşının kendisinden yardım istemesi üzerine akbabayı müdür olarak görev yaptığı iş yerine getirdiğini söyledi.

Hayvanları Koruma Derneği üyesi olan patronları Yıldız’ın da yardımlarıyla akbabanın tedavi altına alındığını ifade eden Cin, “Patronumuz Esra hanım bir hayvan dostu, aynı zamanda da hayvanları koruma derneğine de üye. Kendisi ile sabah buluştuğumuzda anlattık. Bunun üzerine milli parklardaki yetkili arkadaşı aradı.” dedi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.