Gündemİlçe Haberleri

Balıkesir’de Biyolojik Savaş Başladı

Balıkesir'de, hububat üretiminde kaliteyi ve verimi olumsuz etkileyen süne zararlısına karşı biyolojik mücadele çalışmaları hız kesmeden sürüyor.

Balıkesir’de Biyolojik Savaş Başladı

Balikesirde Biyolojik Savas Basladi 1
Balıkesir’De Biyolojik Savaş Başladı

50 Bin Faydalı Böcek Salımı Yapıldı

Adana Biyolojik Mücadele Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü ile Balıkesir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün iş birliğiyle yürütülen bu çalışmalar kapsamında, Savaştepe ve İvrindi ilçelerinde doğa dostu faydalı böceklerle süneyle mücadele ediliyor. İl-İlçe Müdürlüğü ekipleri tarafından gerçekleştirilen saha çalışmalarında, hububat ekili alanlara yaklaşık 50 bin adet ergin faydalı böcek (Parazitoit ve Trissolcus spp.) salımı yapıldı. Bu faydalı böcekler, süne yumurtalarına kendi yumurtalarını bırakarak zararlıların çoğalmasını engelliyor, böylelikle hububat üreticilerine doğal bir koruma sağlanıyor.

Balikesirde Biyolojik Savas Basladi 2
Balıkesir’De Biyolojik Savaş Başladı

Erkan Alkan Faydalı Böcekleri Bıraktı

İl Müdürü Erkan Alkan, yapılan mücadele faaliyetlerini yerinde inceleyerek buğday ekili alanlara doğa dostu böcekleri bıraktı. Buğdayın ana zararlısı olan süne ile mücadelede yoğun bir şekilde devam eden İl/İlçe Müdürlüğü personelleri, bitki sağlığı uygulama programı çerçevesinde saha çalışmalarını sürdürüyor. İl Müdürü Alkan, yaptığı açıklamada, hububat üretiminde zarar görmemesi adına İl ve İlçe Müdürlükleri ile beraber önemli bir mesai harcandığını belirterek, buğdayda verim ve kaliteyi etkileyen süne zararlısına karşı faydalı böceklerin aktif olarak kullanılmasının ve biyolojik mücadele yöntemlerinin önemine vurgu yaptı. Ayrıca, desteklerinden dolayı Adana Biyolojik Mücadele Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü yetkililerine teşekkür etti.

Gerçekleşen böcek salımı programına İl Müdürü Erkan Alkan başta olmak üzere, İl Müdür Yardımcısı Zafer Bozgül, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Kaan Erözmen, Savaştepe İlçe Müdürü Şerif Köse, teknik personeller ve üreticiler katıldı.

Balikesirde Biyolojik Savas Basladi 3
Balıkesir’De Biyolojik Savaş Başladı

Haber: Bülten

TUİK 2023 Çiğ Süt Üretim İstatistiklerini Açıkladı

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu