Balıkesir Merhaba Gazetesi

Balıkesir’de Cep Telefonuna Özel Topraktan Gramofon

29 Haziran 2021 - 18:55

Balıkesir'de Cep Telefonuna Özel Topraktan Gramofon

 

Muhammet Asil Çetin, topraktan Ürettiği Gramofonu Sındırgı’nın Kültürü İle Buluşturuyor. Çetin'in yaptığı Gramofon, tasarladığı özel bölümle, aynı zamanda cep telefonun ses çıkış seviyesini artırıyor.

 

 

Sındırgı Belediye Başkanı Ekrem Yavaş, sık sık bir şehrin kalkınmasında özellikle kültürün önemine vurgu yapıyor. Sındırgı Belediyesinin bu bağlamda geliştirdiği projeyle, kültür ve sanata yönelik yeni değerler de ortaya çıkıyor.

Cep Telefonuna Özel Tasarımı Yoğun İlgi Çekiyor

Muhammet Asil Çetin'de bu değerlerden birisi. Proje ile imkan bulan Çetin'in, tasarladığı cep telefonuna özel topraktan Gramofon, özellikle yoğun ilgi çekiyor.  Ayrıca Çetin, Sındırgı Belediyesi, Avrupa Birliği ve Avustralya Büyükelçiliği’nin desteği ile sanat kursları veriyor. Çetin, ustasını da yad ederek, Yalçın Akkayalı’nın çırağı olarak çömlek ustalığına adım attığını ifade ediyor.

Cep Telefonu Haznesinde  Hoparlör Etkisi

Projenin doğmasında Ekrem Yavaş'ın kültür ve sanata verdiği değer büyük etken olmuş. Ayrıca, sanatsever gençler proje kapsamında Bilge Nesil Gençlik Bilişim Sanat Merkezi'ni kurmuş.  Ardından ise Sındırgı Belediyesi’nin ve Avustralya Büyükelçiliği'nin desteği ile proje hayata geçmiş. Şimdilerde ev sahipliği yapan Çetin, cep telefonları için topraktan gramofon üretiyor. Üstelik Gramofon, müzik dinlemek için cep telefonu haznesine yerleştirildiğinde hoparlör etkisi oluşturuyor.

Aynı Zamanda 3.000 Yıllık Motifler İşleniyor

Topraktan yapılan ve cep telefonları için üretilen gramofonlar, boyutlarına göre fiyatları değişerek satışa sunuluyor. Sındırgı bölgesinin arazilerinden toplanan özel kili çömleğe dönüştürüyor. Son şeklini alan çömlekler fırında kurutulmaya bırakılıyor, ardından tüccarlar tarafından alınıp yurt içi ve ayrıca yurt dışına satışı sunuluyor. Yapılan çömleklerin üzerine Sındırgı’nın 3000 yıllık kültürü olan Yağcıbedir motifleri işlenerek atölyeyi ziyarete gelen turistlere bu kültür tanıtılıyor.

Hititlerden günümüze uzanan çömlekçilik geleneği Sındırgı ‘Bilge Seramik ve Sanat’ atölyesinde devam ediyor. Bir proje niteliğinde kurulan Bilge Seramik ve Sanat atölyesi, geçmişte nelerin yapıldığı ve ayrıca gelinen son noktanın neler olduğu sorusuna da medeniyeti yansıtan eserle cevap veriyor.

 

Ürünler Yurt İçi ve Yurtdışında ki Sanat Severlerle Buluşuyor

 

Çetin'in yaptığı topraktan  gramofon büyük rağbet görürken, bunun yanında çanak, çömlek, testi, fincan gibi eserleri de üretiyor. Yaptığı ürünleri bir süre kurumaya bıraktıktan sonra iyice sağlamlaşması için fırında pişiriyor. Mesleğine olan sevgisi ve gösterdiği azmiyle takdir toplayan Çetin, ürünlerini yurt içi olmak üzere yurt dışındaki sanatseverlere de tanıtıyor.

Sındırgı'nın 8 Bilge Dedesi

Toprak sanatının unutulmaya yüz tutmuş bir sanat olduğunu belirten Çetin, ‘’Aslında yaklaşık 30 yıl kadar önce çömlek sanatı Sındırgı’da yok olmuş. Sanatçı gençler olarak bunu yaparsak biz yaparız dedik. Atölyemizin ismi ‘Bilge Seramik ve Sanat’. Sosyal girişim olarak başladığımız bu atölyenin adının bilge olmasının sebebi, Sındırgı'da 8 tane bilge dede varmış. Onun için etrafında sekizgen Selçuklu motifi var. İçinde de liderliği ve gücü temsil eden Sındırgı’nın kadim kültürü olan Yağcıbedir’in en bilinen simgesi Kocabaş motifi var.

Üretilen Ürünler Kullanışlı Ürünler

Ürettiğimiz ürünler kullanışlı ürünler oluyor. Mesela gramofon, tabak, bardak, fincan, cezve, vazo, saksı, aslında ürettiğiniz ürünler hayal gücünüze bağlı. Çünkü toprak yumuşak bir madde olduğu için elinizdeki ürünü hayalinizdeki gibi üretebiliyorsunuz. Sındırgı’nın toprağı buna uygun. Killi dediğimiz topraktan tornalarımızda yapıyoruz ve fırınlıyoruz ürünlerimizi. Üzerini de Yağcıbedir motifleriyle süslediğimiz zaman daha gösterişli hale gelmiş oluyor’’ dedi.

Çömlek ustası Muhammet Asil Çetin, anaokulu öğrencilerini de toprak sanatı ile buluşturuyor. Balıkesir, Manisa, Kütahya ve Çanakkale’deki çeşitli okullara, anaokulu başta olmak üzere binlerce öğrenciye çömlek sanatı ile 3 boyutlu düşünmeye sevk ediyor. Çetin, ‘’Çömlek sanatı insanı 3 boyutlu düşünmeye sevk eden bir sanat. Özellikle bu yönüyle değerli eğitim aracı ve çocuklarımız bu sebeple bu sanata çok ilgi duyuyor. Balıkesir, Manisa, Kütahya ve Çanakkale’deki çeşitli okullara, anaokulu başta olmak üzere binlerce öğrenciyle bu sanatı yaptık’’ dedi.

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.