Balıkesir Merhaba Gazetesi

Balıkesir’de Dağlarda Yetişen Çitlembiğin Şifası Saymakla Bitmiyor

Balıkesir’de Dağlarda Yetişen Çitlembiğin Şifası Saymakla Bitmiyor
12 Kasım 2022 - 10:59

Balıkesir’de Dağlarda Yetişen Çitlembiğin Şifası Saymakla Bitmiyor

Balıkesir’de Dağlarda Yetişen Çitlembik Köylüleri Sevindirdi

 

Doğada kendiliğinden yetişen ve birçok alanda kullanılan çitlembiğin şifası saymakla bitmiyor. Aynı zamanda, Balıkesir Ekonomisine katkı sağlıyor. Sındırgı ilçesinde kendiliğinden yetişen çitlembik, özellikle merkez ve kırsal mahallelerde yaşayan vatandaşların gelir kapısı oldu.

 

Çitlembik Ağacı Fıstığın Atası

Sındırgı, dört bir yanı ormanlarla çevrili, verimli topraklara sahip bir doğaya sahip. Dolayısı ile, bu özellik, ilçeye ürün çeşitliliği  ve zenginlik katıyor. Bu zenginliğin arasında Fıstığın atası olarak kabul edilen çitlembik ağacı da yer alıyor. Böylelikle, yayla ve kıraç alanlarda kendiliğinden yetişen çitlembik de yöre halkının önemli gelir kaynakları arasına girdi. Eylülde rengi yeşile dönmeye başlayan çitlembik, sabahın erken saatlerinde araziye çıkan vatandaşlar tarafından toplanıyor.

Toplayıp Kurutarak Satıyorlar

Yöre sakinleri, toplayıp çuvallara koydukları çitlembikleri, evde kızılları ve yapraklarının ayrılması için yıkıyor. Ardından da kuruması için güneşe seriliyor. Ayrıca, Doğanın hediyesi çitlembik, ekonomik kazancı da oldukça yüksek ürünler arasında. Halk dilinde çitlembik, menengiç gibi farklı isimlerle de anılıyor. Özellikle, meyvesinin şifa sağlayan birçok özelliği var. Dahası, çitlembik meyvesi, kahve ve sabun üretiminde de kullanılıyor.

 

Her Derde Deva, Faydaları Saymakla Bitmiyor

 

Menengiç (çitlembik) yağının faydalarının saymakla bitmediğini anlatan Bozkurt, meyvenin karın ağrılarını azalttığı, mideyi rahatlatıcı bir etki gösterdiğinin bilindiğini söyledi. Meyvesinin yanında kuru ya da budanan dallardan da oya için yöresel boncuk da yapılıyor.

İştah açıcı özellikler gösterdiğinden kilo almak isteyenlerin de tercih ettiğini söyleyen Bozkurt, “Öksürüğün kesilmesini sağlıyor. Ölçülü bir şekilde kullanıldığında böbreklerin sağlıkla çalışmasına destek olduğu biliniyor. Aşırı terleme sorunundan kurtarıyor. Saç sağlığına iyi geliyor, özellikle saç renginin açılmasını geciktirdiği söyleniyor. İdrar söktürücü özellikler gösteriyor. Toplama süreci oldukça zor ve yorucu. Zor ama bizim için iyi bir kazanç kapısı. Topladığımız çitlembiklerin çoğunu satıyorum. Çocukluğumuzda annelerimiz de dağlardan toplardı. Bunu toplaması oldukça zahmetlidir. Reçinesi ellerimize yapışır. Biz bunu hem tüketip, hem de yağını çıkartıyoruz. Bunun yağını 200-250 liraya satıyorlar” dedi.

 

Kilosu 23 Liraya Satılıyor

Sındırgı’nın Hisaralan Mahallesi’nde yaşayan Mehmet Bozkurt, çitlembik ağacının Hisaralan Mahallesi’nde oldukça bol olduğunu ve doğal ortamda yetiştiğini söyledi. Her yıl çitlembik meyvesini topladığını belirten Bozkurt, “Eylül-Ekim aylarında çitlembiğin meyveleri olgunlaşıyor. Olgunlaşan meyvelerini topluyoruz. Bu yıl 400 kilogram çitlembik topladım. Bunun da bir kısmını yağını çıkartmak için ayırdım. Bir kısmını ise yağını almadan tüccara satışını yaptım. Yağını kahvaltıda da kullanıyoruz. Elde ettiğimiz kazançla ihtiyaçlarımızı karşılıyoruz. Bu yıl 23 liradan satmaya başladık. Geçen yıl çitlembik fazla yoktu onun için fazla kazanamadım. Bu yıl rekoltesi yüksek şimdiye kadar yaklaşık 400 kilo çitlembik topladım. Topladığım çitlembiklerin bir kısmını yağ çıkartmak için kendimize ayırdım geri kalan sattım. Allah bereket versin bu yıl çitlembikten 7 bin lira kazandım” dedi. İHA

 

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.