Balıkesir Merhaba Gazetesi

Balıkesir’de Dünya Çölyak Gününe Pastalı Kutlama

Balıkesir’de Dünya Çölyak Gününe Pastalı Kutlama
09 Mayıs 2022 - 14:56

Balıkesir’de Dünya Çölyak Gününe Pastalı Kutlama

 

Burhaniye ilçesinde, Edremit Körfezi Çölyak Derneğinin öncülüğünde iki yıl aradan sonra bir araya gelen çölyak hastaları Dünya Çölyak Günü için pastalı kutlama yaptı.

 

ÇÖYAKLILAR KAHVALTIDA BİR ARAYA GELDİLER

Dernek Başkanı Betül Özdemir Kaya’nın öncülüğünde 8 Eylül Parkında bir araya gelen çölyaklılar, hep birlikte glütensiz ürünlerle kahvaltı yaptı. İHA’nın haberine göre; Balıkesir’in Burhaniye, Edremit, Havran, Gömeç ve Ayvalık ilçelerindeki çölyaklılar kahvaltıda bir araya geldi. Evlerinde hazırladıkları çörek, börek ve kurabiye gibi ürünleri bir birine ikram vatandaşlar, unutulmaz bir gün yaşadı.

ÇÖLYAK HASTALARINA ÜRÜNLERİN ÇOĞALMASI TALEBİ

Ürünlere ulaşmakta zorluk çektiklerini anlatan Taşkın Bayrak, “Değerli büyüklerimizden yetkililerimizden çölyak ürünleri ile ilgili yardımcı olmalarını talep ediyoruz. Sağ olsunlar. Yardımcı oluyorlar. Etmediklerini söyleyemeyiz. Fakat, gıdaları daha ucuz fiyata getirilmesini talep ediyoruz. Çünkü, çölyak ürünleri, glütensiz ürünler çok pahalı. Herkesin imkanı yok bunları almaya. Dolayısıyla yetkililere sesleniyoruz. Ürünlerin çoğaltılmasını talep ediyoruz” dedi.

‘’DÜNYA ÇÖAKLILAR GÜNÜ KUTLU OLSUN’’

Edremit Körfezi Çölyak Derneği Başkanı Betül Özdemir Kaya : “İki yıldır pandemiden dolayı toplanıp etkinlik düzenleyememiştik. 9 Mayıs Çölyak günü nedeniyle kahvaltı etkinliği düzenledik arkadaşlarımızla birlikte. Evlerde hazırladığımız kurabiye, bisküvi v e pasta çeşitlerinden oluşan ürünlerimizi bu gün birlikte tüketeceğiz. Çünkü, dışarıya çıktığımız zaman tüketecek ürün bulamıyoruz. Bizlere uygun ürün üretilmiyor. Ulaştığımız takdirde de ürünlerin fiyatı çok yüksek olduğu için alım gücümüz yetmiyor. O konuda yetkililerin bize yardımcı olmasını canı gönden diliyoruz. Herkese teşekkür ediyorum. Dünya Çölyaklılar Günü kutlu olsun” dedi.

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.