Balıkesir Merhaba Gazetesi

Balıkesir’de Fizik Tedavi Hastanesi

Balıkesir’de Fizik Tedavi Hastanesi
Dr. İbrahim Tutak( ibrahimtutak@gazetemerhaba.com )
07 Kasım 2017 - 9:00

Balıkesir ve ilçeleri, termal kaynak zenginliğinin yanı sıra fiziksel ve kimyasal bileşimleri açısından ülkemizin üstün nitelikli şifalı sular arasında yer almaktadır. Doğal çıkışlı, suyu bol ve verimlidir. Eriyik ve mineral değerleri yüksek, kükürt radon ve tuz bakımından zengindirler. Sıcaklık değerleri bakımından farklı nitelik gösteren kaplıcalarımızın bir kısmı banyo tedavisine bir kısmı da içme kürlerine elverişlidir.Bir kısmı deniz kıyısında bir kısmı da çevresindeki yeşil doku özelliği ile dağlık ve ormanlık alanlarda sağlık turizmine  elverişlidir.Bu güzelliklerden tüm toplumun eşit olarak yararlanmaları için Sosyal güvenlik kurumun un tam desteğinin olduğu tesislere ihtiyaç vardır.Bunun en iyi örneği Kütahya Yoncalı Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesidir.Hastalar fizik tedavileri ile birlikte kaplıca tedaviside görebilmektedirler.Bu hastanede tedavi görmüş tüm hastalarımdan ciddi memnuniyet ifadeleri duymaktayım.Balıkesir içinde  hastalardan bu yönde talepler gelmekte ve bu imkandan yararlanmak istediklerini herfırsatta dile getirmektedirler.Balıkesir termal suyunun içeriği itibariyle böyle bir hastanenin varlığı Balıkesir ve yakın çevresi için oldukça etkili ve yararlı olacaktır.Yeterince olmasada özel yatırımcılar ile tesisler kurulmuş ancak özel  sağlık turizmi şeklinde hizmet verilmesi sebebiyle tolumda homojen yararlanım olamamıştır.Bu tesisler de homojen yararlanımın olabilmesi için devlet desteğinin arttırılması beklentisi vardır.Buna rağmen Yoncalı hastanesi tedavi  standartlarına ulaşılamamaktadır.

Doğal olarak çıkan şifalı sulardan açık olanlara çermik, etrafı çevrili olanlara ılıca, üstü kapalı olanlara kaplıca, soğuk şifalı suları ihtiva eden kaynaklara da içme adı verilmektedir.  Kaplıca ile tedavi edilebilen geniş bir hastalık grubu bulunmaktadır.Bunların başını Kireçlenmenin ön planda olduğu romatizmal hastalıklar çekmektedir.Mide ve bağırsak hastalıkları diğer geniş grubu oluşturmaktadır.Bu hastalıklar uygun sıcaklığa getirilmiş havuzlarda,sıcak yada ılık duş banyoları yada çamuru vücuda sürerek yada çamur banyoları şeklinde tedavi edilmektedir.

Kaplıca ve içmelerden etkin bir fayda sağlamak içi 21 günlük bir kür programı önerilmektedir. 15 günden az 40 günden çok olmamalıdır. İdeal olanı ise tedavi müddetini kaplıca doktoru veya kaplıcaya gönderen doktorun ayarlamasıdır. Romatizma nevralji ve diyabetli hastalar için yaz ayları; mide bağırsak, karaciğer ve sinir hastalıkları için ilkbahar ve sonbahar, kadın ve deri hastalıkları için her mevsim uygun olmaktadır.

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.