Balıkesir Merhaba Gazetesi

Balıkesir’de Güreş Develeri İçin Havut Hayrı Yapıldı

Balıkesir’de Güreş Develeri İçin Havut Hayrı Yapıldı
22 Kasım 2021 - 9:32

Balıkesir’de Güreş Develeri İçin Havut Hayrı Yapıldı

Güreş Arenasında toplanan deveciler dua edip pilav ikramı yaparken, düzenlenen antrenman güreşleri de yoğun ilgi gördüler.

Burhaniye’de pandemi nedeniyle yaklaşık 1,5 yıldır güreş düzenleyemeyen deveciler, sezonun güreş takviminin belirlenmesiyle moral buldu. Geleneksel havut giydirme hayrı da Bahçelievler Mahallesindeki Güreş Arenasında yaptılar. Arenayı dolduran onlarca deve görücüye çıkarken, davul klarnet eşliğinde oyunlar oynadılar. Programın sonunda düzenlenen antrenman güreşleri yoğun ilgi görürken, arenaya çıkan bazı develer güreşmek yerine sahadan kaçmayı tercih etti. Belediye Başkanı Ali Kemal Deveciler, havut hayrına gelenlere hoş geldin derken ayrıca devecilere hayırlı bir sezon dileğinde bulundular.

Havut giydirme hayrına Burhaniye’nin yanı sıra çevre ilçelerden de deve meraklıları katıldılar. Güreş sever Mehti Meço da, “Bu gün Burhaniye’ de deve güreşi arenasında develerimize havutları giydirdik. 2021-2022 sezonu tüm devecilere hayırlı olsun diyorum. Kazasız belasız bir sezon diliyorum” dedi. Hayra katılanlara teşekkür eden Burhaniye Deveciler Derneği Başkanı Sadık Varol ise, “ Havut giydirme törenimizi bu gün gerçekleştirdik. İnşallah bundan sonra 23 Ocak 2022 tarihinde güreşlerimize hazırlanıyoruz. Biliyorsunuz, 1,5 yıldan beri pandemi nedeniyle deve güreşleri yapılamıyordu. Bu sene, hem deve güreşi sevenler hem de deve sahipleri oldukça heyecanlılar. İnşallah, 2022 de 23 Ocak da Burhaniye sahasında buluşmak üzere. Törenimize katılanlara ayrıca teşekkür ederim” dedi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.