Balıkesir Merhaba Gazetesi

Balıkesir’de İkinci El Eşya Alımına Belge Zorunluluğu

Balıkesir’de İkinci El Eşya Alımına Belge Zorunluluğu
01 Nisan 2021 - 14:03

Balıkesir’de İkinci El Eşya Alımına Belge Zorunluluğu

Balıkesir’de hırsızlık suçuna konu eşyanın ikinci el piyasasına belge şartı geldi. Hırsızlık sonucu elde edilen ve satışı yapılabilen eşyalar için yeni düzenleme. Alım Satım Belgesi şart. Belge’nin 1 yıl süreyle saklanması gerekiyor.

İkinci El Malzeme Alım Satımında Belge Zorunluluğu

Hırsızlık suçuna konu eşyanın ikinci el piyasasında satışının önlenmesi, bir menfaat temini açısından cazip bir yol olarak görünmesinin önüne geçilmesi, hırsızlık olayları sonrası elde edilen eşyanın tespiti üzerine olayın aydınlatılması, şüphelilerin tespiti/yakalanması ve kamu düzeninin korunması amacıyla; Hurda alım ve satımı üzerinden faaliyet gösteren hurda satan ve satın alan kişi/kişilerin kimlik ve adres bilgilerini, eşya miktar ve özelliklerini belirtir, ayrıca Ek’teki İkinci El Malzeme Alım Satım Belgesi’nin tanzim edilmesi gerekiyor.

Alım Satımda Belgeli Dönem Başladı

Alınan tedbireler kapsamında, Elektronik eşya ve beyaz eşya olarak tabir edilen (Cep telefonu, bilgisayar, tablet, fotoğraf makinası,  televizyon, buzdolabı, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, akü, bakır malzeme vb.) eşyaları ikinci el olarak alım ve ayrıca satım üzerine faaliyet gösteren işyerlerinde eşyayı satan ve satın alan kişi/kişilere ait kimlik ve ayrıca adres bilgileri ile alışveriş işlemini gerçekleştirdiği tarih bilgilerinin, eşya miktar ve özelliklerini belirtir Ek’teki İkinci El Malzeme Alım Satım Belgesi’nin tanzim edilmesi veya eşya ile ilgili fatura alınması, kolluk kuvvetleri tarafından istenilmesi durumunda formun veya faturanın ibraz edilmesi gerekiyor.

Seyyar Satıcılara Mahalli İdare ve Çevre İl Müdürlüğünden Belge Alacak

Alınan karar gereği ikinci el eşyaların alım/satımı sırasında ilk fatura veya belgenin ibraz edilmesi, Hurda ve ikinci el eşya alım satımlarının kayıt altına alınması, işletmeler tarafından envanter listesinin tutulması, Hurda ve ikinci el eşya alım satımı yapan işyeri ve işletmelerin iç ve dış kısmına güvenlik kamera ve kayıt sisteminin kurulması, Seyyar hurdacılık yapan şahısların Mahalli İdareler veya Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünden gerekli belgeleri alması ve istenildiği durumlarda yetkililere ibraz etmesi, 18 yaşından küçük kişilere, yanlarında vasileri bulunmadığı sürece eşya alımı ve satımı yapılmaması, Tanzim edilen İkinci El Malzeme Alım Satım Belgesinin 1 yıl süre ile saklanması, hususları. Uymayanlara 5326 sayılı Kabahatler Kanununun 32’inci maddesinde ayrıca öngörülen idari para cezası uygulanacak. Semra Aman Akyürek

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.