Balıkesir Merhaba Gazetesi

Balıkesir’de İşçiler BAGFAŞ’ın Kapatılmasına Karşı: İşçilerden Fabrika Önünde Açıklama

Balıkesir’de İşçiler BAGFAŞ’ın Kapatılmasına Karşı: İşçilerden Fabrika Önünde Açıklama
20 Haziran 2021 - 18:29

Balıkesir’de İşçiler BAGFAŞ’ın Kapatılmasına Karşı: İşçilerden Fabrika Önünde Açıklama

 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Müsilaj Eylem Planı çerçevesinde, denetleme sonucu BAHFAŞ’ın kapatılması kararı almıştı. Ancak, işçiler bu karar karşı çıkıyor. Ayrıca, konu ile ilgili fabrika önünde bir basın açıklaması yaptılar.

İşçiler, basın açıklamasını Petrol-İş Sendikası Bandırma Şubesi temsilcileriyle birlikte yaptı. Fabrika önünde toplanan yaklaşık 100 kişi, BAGFAŞ’ın kapatılmasına izin vermeyeceklerini açıkladı.

Petrol-İş Bandırma Şube Başkanı İlyas Satırlı, açıklamada şunları kaydetti;

“Yaklaşık 1 aydır Marmara Denizi’nde salya ile ilgili bir sorun var. Bu konuda da bizim geçmiş dönemden kuşaklarımızdan bize kalan bir miras bu. Fakat bu işi BAGFAŞ ile özdeşleştirmek, ya da BAGFAŞ Denizi kirletiyor şeklindeki son çıkan olaylar doğruyu yansıtmamaktadır bence. Elbette etken midir, etkendir. Bizim burada özellikle BAGFAŞ yöneticilerinden ve mülki amirlerimizden bir talebimiz oldu. Burası ile ilgili bir genel değerlendirme yapılsın. Elbette ki bu konu değerlendirmeye alındığında ne kadar kirletip kirletmediği ortaya çıkacaktır. Zaten yıllardır BAGFAŞ’ın denizi kirletmesi ile ilgili buraya değişik zamanlarda ekipler geliyor ve kontrollerini yapıyorlar.”

“Önerimiz BAGFAŞ’ın Burada Yaşatılması”

“Biz bunlara şahit olup devamlı görüyoruz. Ama bizim burada naçizane önerimiz tekrar bu işin değerlendirilerek BAGFAŞ’ın burada yaşatılması. Yaklaşık 52 yıldır gerçekten Türkiye sanayisine hem girdi olarak hem de ihracat olarak çok büyük katkıları var BAGFAŞ’ın. Bunu inkar etmemiz mümkün değil. Özellikle de Marmara Bölgesi’ndeki tarıma ne kadar faydalı olduğunu tüm çiftçilerimizden biliyoruz. Buradan yetkililerimize sesleniyoruz. Oturup yeniden değerlendirme yaparak BAGFAŞ’ı bu kadar kolay kaybetmememiz lazım. Burası çok değerli bir işyeri.”

İşçi Aileleri de Destek Verdi

“Ben buradan özellikle milletvekillerimize seslenmek istiyorum. Gelin hep birlikte değerlendirme yapalım. BAGFAŞ’ı bu kadar kolay kaybetmememiz lazım. Çünkü burası bir işyeri. Burada yaklaşık 344 kişi evine bir dilim fazla ekmek götürebilmek için mücadele veriyor. Burayı kapattığınız zaman burada işsizliği de, bölgedeki sanayiyi de bir anda yoka saymamız anlamına geliyor. Bu konuyla ilgili de insanları duyarlılığa davet ediyorum” dedi.

Yaklaşık yarım saat süren ve sık sık sloganlarla kesilen basın açıklaması için jandarma ekiplerinin de yoğun güvenlik önlemleri aldığı gözlemlenirken basın açıklamasına katılan bazı işçiler ve işçi aileleri de ellerinde taşıdıkları çeşitli dövizlerle açıklamaya destek verdi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.