Balıkesir Merhaba Gazetesi

Balıkesir’de Keşkek Dövme İmecesi

12 Ekim 2021 - 12:06

Balıkesir’de Keşkek Dövme İmecesi

Balıkesir'in Havran ilçesinde, kırsal mahallelerde düzenlenen düğünlerde imece ile keşkek dövme geleneği devam ediyor. Düğünün son günü, kazanlarda hazırlanan keşkekler düğüne katılanlar tarafından dövülürken, pilav ve ayrıca nohutla birlikte servis ediliyor.

Havran ilçesine bağlı Büyükdere Mahallesi'nde Furkan ve Şerife Yaman çiftinin düğününde de imece ile keşkek dövme geleneği yaşattılar. Bazı yerlerde davul zurna eşliğinde dövülen keşkek, burada dualar ve ilahiler eşliğinde dövüldüler. Vatandaşlar imece ile keşkeği döverlerken, damat babası Baki Yaman da keşkek dövenlerin boyunlarına birer havlu astı. Vatandaşlar, keşkek geleneğini devam ettirmekte kararlı görünürken, keşkeği yiyenler de ayrıca emeği geçenlere teşekkür etti. Keşkeğin gelenek olduğunu anlatan Yılmaz Altay, “Keşkek yıllardan beri geleneğimiz. Düğünlerin olmazsa olmazı. Keşkek, misafirlerimize ikram ettiğimiz atalarımızdan kalan bir yemektir. Aşçıların pişirdiği bu keşkek dövüldükten sonra ikram edilirler. Herkes de severek yer” dedi.

Ahmet Özdeş de, "Keşkek güzel bir şeydir. Bir gün önce pişirmesi yapılıyor. Bir gece devamlı pişiyor" dedi.

Keşkeği ilk defa yediğini söyleyen Celal Beyazıt ise, “Havran ilçemizin Büyükdere köyüne davet edildik. Çok güzel bir düğün ziyafeti gördük. Hayatımda ilk defa bir keşkek yapılışı gördüm. İmece usulü bütün komşular birlik beraberlik içinde bu güzel adeti geleneği devam ettiriyorlar. Bu konular İslami açıdan, kültür açısından, ayrıca dini açıdan son derece önemlidir. Toplumu birbirine bağlayan tuğlalar gibidir. Ben şahsen en mutlu olduğum günlerden birisi olarak bugünü değerlendiriyorum. Nasip oldu buraya geldik. Vesile olanlara teşekkür ediyorum. Adetlerinin devam etmesini arzu ediyorum, ayrıca herkese afiyet olsun.” diye konuştu.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.