Köşe Yazıları

Balıkesir’de kira veya konut fikri

Balıkesir’de kira veya konut fikri

Balıkesir’de Kira veya Konut Fikri Balıkesir gibi bir şehirde yaşamak isteyenler için “Tam Vakti” denebilecek günleri içinde barındırıyor. Şehir sakinliği ile olduğu kadar ürün çeşitlilik rüzgarları ile gidilebilecek mekan artışları ile de dikkat çekmeye başladı.

Hepimiz biliyoruz ki konut fiyatlarının uçtuğu, kentsel dönüşümün başladığı ve uçuk rakamlar diyerek her ürüne zam geldiğini. Üstelik bu fiyatların yarışına yetişmekte çok zorlandık. Alım gücümüzün zayıf olmasıyla birlikte artan bu fiyatlara karşı dirençli hale gelebilmekte oldukça zordu. Ekonomi her bir ev için can damarı. Bugün kira veya Balıkesir’de arsa, konut alma fikrinden bahsedeceğim.

Her ürüne gelen zamlar malum. Balıkesir toprağı ile bereketli bir şehir olarak öne çıkar. Ancak burada özellikle hemen belirtmem gereken husus şu; Balıkesir herşeye rağmen yaşamak için en uygun şehir. Konut fiyatları bir ara rekora koştu ancak emin olun alım yoktu ve bugün Mayıs 2024 yılındayız fiyatlar geri geliyor hem de ciddi ciddi  o kadar düşmüş mü! Diyebileceğiniz gibi. Bu ara çarşıda satılık ev bulabilmek mümkün. Bundan iki üç ay öncesi mümkün değildi ve fiyatların yanına da yaklaşabilmek imkansız gibiydi. Konut fiyatlarında bir gerileme söz konusu. Çarşı içinde hem kiralık hem de satılık çok ev var. Nedenini emlak piyasası elbette ki biliyordur. Vatandaş olarak gözlemlerime göre bu değişkenlikler her ilde böyle değil. Balıkesir emlak piyasasında da ürün çeşitliliğinde de fiyatlarda gerileme yaşıyor. Bu arada ucuz diye nitelenen ve haberlere konu olan çoğu yerde Belediyelere aitti bugünlerde oralarda da fiyat artışları gözlemliyorum. Örneğin balbucks ta içilen bir kahve 25 tl iken bugün 50 ve 60 TL’den veriliyor. Sanırım bir içimlik kahvedeki değişim, şehrin çarşısında gözle görülebilecek bu yazdıklarımın da tanıkları adeta…

Balıkesir’de Seyirlik Filmler

Fatma Kara

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu