Balıkesir Merhaba Gazetesi

Balıkesir’de Kısıtlamalar Ne Zaman Esnetilecek?

Balıkesir’de Kısıtlamalar Ne Zaman Esnetilecek?
19 Ocak 2021 - 21:08

Balıkesir’de Kısıtlamalar Ne Zaman Esnetilecek?

 

Covid-19 salgını ile ilgili yeni vaka sayılarında yaşanan düşüş, ülke genelinde uygulanan kısıtlamaların kalkması ya da esnetilmesine dair tartışmaları da beraberinde getiriyor. Kulislerde kısıtlamalara dair değişikliğin aşı süreci ile beraber Mart ayında gerçekleşebileceği ifade ediliyor.

 

Balıkesir’de de Vaka Sayılarında Düşüş Yaşanıyor

Özellikle Kahvehane, restoran ve benzeri işyeri sahiplerinin merakla beklediği Kısıtlama da değişiklik ile ilgili olarak kulislerde Mart ayına işaret ediliyor. Ülke geneli ile birlikte yeni vaka sayılarında düşüş yaşanan Balıkesir’de de vaka sayılarının kontrol altına girmeye başladığı ve ağır hasta ile yoğun bakım yatak sayısında oluşan yükün azaldığı kulislerden gelen bilgiler arasında.

Sokağa Çıkma Yasağı Saati 21.00’den 23.00’e Çekilebilir

Hürriyette yer alan Nuray Babacan imzalı habere göre, vaka sayılarında yüzde 60’a varan gerileme ve aşılama çalışmalarıyla birlikte kısıtlamalarda esneme gündeme geldi. Haberde Mart ayının ikinci yarısında hafta içi sokağa çıkma yasağı saati 21.00’den 23.00’e çekilebileceği, Hafta sonu yasağının ise gündüz kaldırılabileceği belirtiliyor.

Aşı Süreci Kısıtlamaları da Etkileyecek

Kısıtlamaların kaldırılması veya esnetilmesi için aşı sürecinin de önemli olduğu ifade edilirken, Hürriyetin verdiği habere göre, Yeni parti aşıların gelmesi, klinik çalışmaların tamamlanması ve diğer gruplara aşılamanın şubat ayının ikinci yarısından önce mümkün olmayacağı ifade ediliyor. Buna bağlı olarak aşılamanın hızlanması ve sonuç alınmasının mart ayının ikinci yarısını bulacağı belirtiliyor.

Mart Ayının İkinci Yarısına İşaret Ediliyor

Aşı konusunda tereddütlerin büyük ölçüde giderildiği belirtilen Hürriyette yer alan Nuray Babacan imzalı haberde, zorunlu olmamasına rağmen sürecin normal işleyeceği görüşü de yer alıyor. Aşının yapılan kişiyi korumasının yanı sıra, dışarıya yaydığı virüs yükünün de azalmasının, bulaştırıcılık düzeyini düşüreceği ifade ediliyor. Buna göre mart ayının ikinci yarısından itibaren kuralların yumuşatılabileceği, sonbahar döneminde virüsün kış gribi haline dönebileceği iddia ediliyor. Haziran ayından itibaren yerli aşının devreye girebileceği, tekrar aşılamalarının yerli üretimle yapılacağı öne sürülüyor.

Haberde ayrıca gevşetilecek tedbirlere dair madde madde öngörüler ise bunlar:

 

-Salgının seyrine bağlı olarak, kuralların değiştirilmesine ilişkin seçenekler tartışılıyor.

-Öncelikli olarak sokağa çıkma yasağına ilişkin saatlerin daraltılabileceği konuşuluyor. Cumartesi-pazar günü uygulanan sokağa çıkma kısıtlamalarının gündüz için kaldırılması da yeni planlamada söz konusu olabilecek.

-Hafta içi kısıtlamalarının saatlerinin de 21.00’den 23.00’e çekilebileceği belirtiliyor.

-Bir süre sonra Sağlık Bakanlığı hastanelerinde, normal hasta kabul edilebileceği, ertelenen ameliyatlar ve tedavilere de yeniden başlanabileceği ifade ediliyor.

-Mart ayından itibaren okulların ikinci yarı yılında yüz yüze eğitime geçmesi de tartışılan konular arasında.

-Lokanta ve kafelerin belli kurallarla açılabileceği, buralara HES koduyla girilmesine ilişkin yeni düzenlemeler yapılabileceği öne sürülüyor.

Hürriyet’te yer alan haberin ayrıntıları için burayı tıklayabilirsiniz…

 

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.