Balıkesir Merhaba Gazetesi

Balıkesir’de Kudüs ve Medine Hurmaları Talep Görüyor: Kilosu 118 TL

Balıkesir’de Kudüs ve Medine Hurmaları Talep Görüyor: Kilosu 118 TL
20 Nisan 2021 - 18:39

Balıkesir’de Kudüs ve Medine Hurmaları Talep Görüyor: Kilosu 118 TL

Ramazan sofralarının vazgeçilmez yiyecekleri arasında iftar sofralarının baştacı ‘Hurma’ zihni berrak ve taze tutan Hurmanın zenginliği oldukça yüksek. Fiyatları  geçtiğimiz yıl 28 TL ile 90 TL arasında değişen hurma bu yıl 35TL ile 118 TL arasında.

İftar sofralarında su, zeytin, hurma vb. aperatif yiyecekler akşam ezanı sonrasında yapılan ilk dualarla birlikte ağzımıza aldığımız ilk lezzetler. Ramazan deyince akla gelenler arasında ilk olarak oruç, iftar, sahur ve hurma yer alıyor. Tüm yapılan yemeklere karşın orucun su ve hurma ile açılması neredeyse bir gelenek halini almış. Tüm ramazan ayı boyunca ayrıca hurmanın yeri oldukça farklı. Hemen hemen her evde bu mübarek ay boyunca hurma bulunduruluyor ve oruçlar açılıyor.

Çeşit Çok Fiyatlar Kararsız

Hurmaların çeşitlerine göre alıcıları var. Konuyla ilgili aktar sahibi Nurullah Özşen “Biz daha çok Medine hurması satıyor ve tavsiye ediyoruz çünkü dünyanın besin değeri en yüksek hurmaları Medine’de yetişiyor. Oruçlarının daha kolay geçmesi adına tüketicilere bu hurmaları tavsiye ediyoruz. Mebrum’un az güneş görmüşü Meşruk denilen en uygun fiyatlı hurma”dedi. Özşen Balıkesirlide bu hurmayı seviyor. Mebrum grubunun fiyatları 35 -50 liradan başlıyor ayrıca 118 lliraya kadar çıkabiliyor. Ancak hurma bereketli bir ürün mesela bir kilo aldığınız zaman ortalama 90 ila 100 adet hurma giriyor. Biz de günlük tüketim olarak 100 gram hurma tavsiye ediyoruz bu da ortalama 9 adet hurmaya denk geliyor. Şekeri çok seven bir millet olduğumuz için yaş hurma bizi tatmin eden hurma çeşitlerinden biri ve ayrıca ülkemizde çok fazla tüketiliyor. “ ifadelerine yer verdi.

Hurmadaki Sağlık

Besleyici değeri oldukça yüksek olan hurma en temel vitaminler açısından oldukça zengin. Özellikle de B9 vitamini yani Folik Asit, ve proteinleri bünyesinde barındırıyor. Ayrıca kalsiyum, magnezyum, potasyum, fosfor, demir ve sodyum mineralleri ile meyve şekeri açısından da zengin bir besin. Bedensel ve zihinsel yorgunluğu azaltıyor. Vücuda enerji ve ayrıca kuvvet verir. Kansızlığa iyi geliyor. Karaciğeri güçlendiriyor. Sindirimi kolaylaştırıp kabızlığa iyi geliyor. Kansere, kalp ve damar hastalıklarına karşı koruyucu.

 ‘Mucize Hurma’

Hurmanın sağlığa yararlarından bahseden Aktar sahibi Enbiye Kurt, ‘Ramazan ayının gelmesiyle birlikte hurma tekrar sofralara gelmeye başladı. Tadı ve besin değeriyle birlikte Ramazan’da tüketilecek en sağlıklı besin. Oruç tutarken tokluk hissi veren hurma orucun da etkisiyle oluşabilecek rahatsızlıklara çok iyi gelir diye düşünüyorum. Uzmanların da söylediği gibi hurmanın sağlığa etkileri saymakla bitmiyor. Vücudu temizlediği, kalp sağlığını koruyup ,hafızayı güçlendirir. Tansiyona ve ayrıca diyabet gibi pek çok hastalığa karşı mücadele eder. Hurma, antioksidan görevi görüyor.Damar ve kalp tıkanıklarını engelliyor. Bunun yanı sıra yaşlanmadan kaynaklanan hastalıklardan koruyor. Hurma kanser hastalıklarına yakalanma riskini azaltıyor. Çok yüksek lif içeriyor. Bu lifler düzenli olarak hurma tüketen kişilerde kanser hastalıklarına yakalanma riskini azaltmanın yanında kalp hastalıklarından da koruyor. Hurma beyni ve hafızayı ciddi şekilde destekliyor. Bir insan günde 2-3 tane hurma yiyerek ayrıca vücudunun magnezyum ihtiyacını karşılayabilir. İçerdiği B1 vitamini ile sinir sisteminin sağlıklı olmasını kolaylaştırır’ dedi. Semra Aman Akyürek

 

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.