Balıkesir Merhaba Gazetesi

Balıkesir’de Midye Üretiminde Gıda Güvenliği Hassasiyeti

Balıkesir’de Midye Üretiminde Gıda Güvenliği Hassasiyeti
09 Temmuz 2021 - 15:34

Balıkesir’de Midye Üretiminde Gıda Güvenliği Hassasiyeti

 

Marmara denizinde ki müsilaj, özellikle deniz ürünleri tüketimi ile ilgili tartışmalara neden olmuştu. Ancak, Balıkesir Erdek ilçesindeki midye üretim çiftliklerinden gelen haber, Gıda güvenliği konusunda yüreklere su serpti.

 

Balıkesir’in Erdek ilçesindeki çiftlikler, Türkiye’nin önemli midye üretim merkezleri arasında yer alıyor. Ayrıca, bu çiftliklerde, gıda güvenliği bakımından her hafta su ve üründen numune alınarak analize gönderiliyor. Böylelikle, Midye üretiminde gıda güvenliği haftalık analizlerle sağlanıyor.

Su Ürünleri Mühendisinden Çarpıcı Açıklamalar

Su Ürünleri Mühendisi Erdil Uzunoğlu konu ile ilgili çarpıcı açıklamalar yaptı. Uzunoğlu, Tarım ve Orman Bakanlığınca midye çiftliklerinde sudan ve üründen periyodik olarak alınan numuneler laboratuvarda biyotoksin ve toksik fitopilankton analizlerine tabi tutulduğunu özellikle vurguladı.

Kaçak Avcılıkta Risk Sadece Müsilaj Değil

Ayrıca, “Bakanlığının yetiştiricilik izni verdiği çiftliklerden piyasaya sunulan ürünlerde toksik ve mikrobiyal bir yük kesinlikle yoktur. Olduğu zaman zaten piyasaya girişine izin verilmiyor” dedi. Risk konusunda kaçak avcılığa şerh düşen Uzunoğlu “Kaçak avcılıkla yapılan ürünlerde risk var. Ancak bu durum sadece müsilaja has değil, normal şartlarda da kaçak ürünlerde risk var” dedi.

Üretim ve Yurt İçi Yurt Dışı Satış Sürüyor

Uzunoğlu, Sonuç olarak, 2015’te kurulan yıllık 1000 ton kapasiteli midye çiftliğinde halen üretimin sürdüğünü belirtti. Ayrıca, Yavru tutundurma halatlarıyla büyütülen ve yaklaşık 1 yıl sonra hasat edilen midyelerin yurt içinin yanı sıra Avrupa, Orta Doğu ve Arap ülkelerine satıldığını vurguladı.

Su Ürünleri Mühendisi Uzunoğlu, tesis sorumlusu olarak Tarım ve Orman Bakanlığının “Avcılık veya Yetiştiricilik Yoluyla Elde Edilen Çift Kabuklu Yumuşakça Üretim Alanlarının Belirlenmesi, Sınıflandırılması, Ürün Alımına Açılıp Kapatılması ve Numune Alımına İlişkin Uygulama Talimatı” doğrultusunda faaliyet gösterdiklerini söyledi. Dahası, yetiştirdikleri ürünlerden ve sudan her hafta istisnasız numuneler alınarak Bakanlığın akredite laboratuvarlarına gönderildiğini aktardı.

 

“Vatandaşlara tavsiyemiz, özellikle işletme ruhsatı olan yerlerden midyelerini afiyetle yesinler”

 

Biyotoksin ve toksik fitopilankton analizlerinden çıkan sonuçlara göre kendilerine “nakil menşe belgesi” verildiğini belirten Uzunoğlu, “Ona göre ürünümüzü hasat edip satabiliyoruz. Ürünler insan tüketimine uygun değilse zaten hasadınıza izin vermiyorlar. Bununla ilgili nakil yapamıyorsunuz, iç ve dış piyasaya sunamıyorsunuz. Eğer zararlı bir durum söz konusu olursa ki bu zamana kadar herhangi bir şeyle karşılaşmadık, insan sağlığına zararlı bir durum varsa ürün imhasına kadar eylem planları var.” diye konuştu.

Gıda tüketiminde risk olmasa da herhangi bir belirti durumunda bile çiftliklerden haftada 2-3 kez hatta her gün numune alındığını anlatan Uzunoğlu, şunları kaydetti:

“Vatandaşlara tavsiyemiz, özellikle işletme ruhsatı olan yerlerden midyelerini afiyetle yesinler. Ürünün menşesini, etiket bilgilerini, ne zaman hasat edildiğini, paket edildiğini sorabilirler. Kaçak avcılıkla yapılan ürünlerde risk var. Aslında bu durum sadece müsilaja has değil, normal şartlarda da kaçak ürünlerde risk var. Devletimiz de bununla mücadele ediyor. Tarım ve Orman Bakanlığının yetiştiricilik izni verdiği çiftliklerden piyasaya sunulan ürünlerde toksik ve mikrobiyal bir yük kesinlikle yoktur. Olduğu zaman zaten piyasaya girişine izin verilmiyor.”

 

 

 

 

 

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.