Yaşamİlçe Haberleri

Balıkesir’de O Taşın Anlamı Ne?

Edremit İlçesi Altınoluk Beldesi’nin 4 kilometre doğusunda, Kazdağı’nın eteklerinde yer alan Antandros Antik Kenti, Pelasglar tarafından kuruldu. Bu antik kent, özellikle gizemli taşıyla hem turistlerin hem de yerli halkın merakını cezbediyor.

Balıkesir’de O Taşın Anlamı Ne?

Balikesirde O Tasin Anlami Ne 1
Balıkesir’de O Taşın Anlamı Ne?

Stratejik Konum ve Tarihi Derinlik

Adramytteion (Burhaniye-Ören) – Assos (Behramkale) yolu üzerinde askeri açıdan stratejik bir konuma sahip olan Antandros, MÖ 10’uncu yüzyılda kurulduğu düşünülmektedir. Yakınındaki Assos’un tarihi MÖ 2. bin yıllarına kadar uzandığı için, Antandros’un da bu dönemde iskan görmüş olması muhtemel. Antik yazar Strabon’a göre, Leleg kavmi Bababurnu’ndan (Lekton) İda Dağı’na kadar olan bölgede yerleşmişlerdi. Önce Thrakialı Mysialılar’ın, sonra MÖ 7’nci yüzyılda Limni üzerinden gelen Aioller’in iskan ettiği bu bölge, Pelasglar tarafından da yerleşim görmüştür.

Arkeolojik Bulgular ve Kurtarma Kazıları

İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün bilgilerine göre, Antandros’un akropolü Altınoluk ve Avcılar arasında, Yarmataş olarak bilinen 215 rakımlı tepede yer almaktadır. Kent doğuya doğru yayılmıştır. Nekropolü ise Yarmataş Tepesi’nin 2 kilometre batısında bulunmaktadır. İnşai faaliyetler sırasında ortaya çıkan nekropolde kurtarma kazıları yapılmış ve MÖ 7 ve 2’nci yüzyıllar arasında kullanıldığı tespit edilmiştir. Bu alanda, arazinin eğiminden faydalanarak üst üste iki ve üç kat olarak yerleştirilen lahit mezarların yanı sıra kremasyon ve direkt toprağa gömme şeklinde birçok gömü yapılmıştır. Mezar hediyeleri Balıkesir Müzesi’nde sergilenmektedir.

Roma Dönemi Zengin Evi

Kaçak kazılar sonucu ortaya çıkan Roma Dönemi’ne ait taban mozaiği çevresinde yapılan sistemli kazılar, MS 1’nci yüzyıla tarihlenen ve duvarlarında freskler bulunan, taban döşemeleri mozaikli bir zengin evini gün yüzüne çıkarmıştır. Bu buluntu, Antandros’un Roma dönemindeki zenginliğini ve kültürel yapısını ortaya koymaktadır. Antandros Antik Kenti, tarihi ve arkeolojik zenginlikleriyle dikkat çekmeye devam ederken, bölgeye olan ilgi de her geçen gün artıyor. Antik kentin gizemli taşının anlamı ise hala çözülmeyi bekleyen bir sır olarak duruyor.

Haber: Bülten

Balıkesir’de Ziyaret Etmeniz Gereken 5 Antik Kent!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu