Balıkesir Merhaba Gazetesi

Balıkesir’de “Önder Kadın Çiftçi” Projesi Kapsamında Kadınlara Hibe

29 Ocak 2022 - 11:04

Balıkesir'de "Önder Kadın Çiftçi" Projesi Kapsamında Kadınlara Hibe

 

Balıkesir'in Gönen ilçesinde, 'Önder Kadın Çiftçi' projesi kapsamında kadın çiftçilere hibe programı gerçekleşti. Ayrıca, programa Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Ayşe Ayşin Işıkgece'de katılım sağladı. Törende konuşan Işıkgece, "2021 yılının 11. ayı sonuçları itibariyle 185 bin baş koyun ihraç ettik. Yani biz Türk cumhuriyetlerine, Orta Doğu ülkelerine koyun satan bir ülkeyiz" dedi.

 

 

İstihdam Edilmemiş Kadın Çiftçilere Sertifika ve Hibe

Önder Kadın Çiftçi projesi Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) işbirliğiyle sürüyor. S.S Gönen Merkez Tuzakçı Hasanbey Tarımsal Kalkınma Kooperatifi bu kapsamda bir proje hazırladı. Tarım ve Orman Bakanlığına sunulan projeyi kabul etti. Önceki gün bu kapsamda kadın çiftçilere 15 koyun ve 1 koç hibe töreni gerçekleşti. Hayvancılık Genel Müdürlüğü, Bandırma Koyunculuk Enstütüsü, Tarım İl müdürlüğü, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Umay Çiftlik ve S.S Gönen Merkez Tuzakçı Hasanbey Tarımsal Kalkınma Kooperatifi tarafından imzalanan protokol kapsamında 15 mahalleden daha önce istihdam edilmemiş olan kadın çiftçiler, 6 aylık eğitimle sertifika aldı.

 

Işıkgece, Türkiye'nin Son 19 Yılda Koyun Sayısı Yüzde 80 Arttı

 

Tarım ve Orman Bakanlığı Bakan Yardımcısı Ayşe Ayşin Işıkgece, Gönen Hayvan Pazarı'nda gerçekleştirilen törende yaptığı konuşmada, bölgeden gelen projelerin her zaman daha önemli olduğunu söyledi. Işıkgece, "57,4 milyon sayısına ulaştık. Cumhurbaşkanımızın eylem planına aldığı, kişi başına 1 koyun projemiz var. Ayrıca, Bizim koyun sayımızı artırmamız gerekiyor. Bu anlamda, yılda sadece koyunculukla ilgili yaptığımız projelere 1 milyar lira para veriyoruz" dedi.

Bakanlığımız Destekliyor

Işıkgece, bu desteklerin kadınlar açısından önemli olduğunu vurgulayarak, "Bu işi bakanlığımız çok destekliyor. Kadınlarımız da bu işe elini değdirdiği zaman bereketi artıyor, bizim işe olan inancımız artıyor. 2021 yılının 11. ayı sonuçları itibariyle 185 bin baş koyun ihraç ettik. Yani biz Türk cumhuriyetlerine, Orta Doğu ülkelerine koyun satan bir ülkeyiz. Dolayısıyla hayvancılıkta gelinen noktada ithal eden değil, ihraç eden konumdayız. Büyükbaş ve küçükbaş hayvan varlığında da birinci sıradayız. Çok iyi bir yol izliyoruz" dedi.

 

Vali Hasan Şıldak "Balıkesir'de Tüm Alanlarda Uyumlu Çalışmalar Yürütülüyor"

Ayrıca, Balıkesir Valisi Hasan Şıldak'ta programda bir konuşma yaptı. Proje bazlı çalışmaların güzel sonuçlar doğurduğunu anlatan Şıldak, "Baktığımız zaman kooperatifimiz pek çok özelliği bünyesinde barındırıyor. Kadın kooperatiflerimiz çok önemli, ilimizde sayısı hızla artıyor. Milletvekillerimizin, büyükşehir belediyemizin bu konuda büyük destekleri var. Sadece sayıyı artırmakla kalmıyoruz, niteliği de yükseltiyoruz." dedi.

Törene, AK Parti Balıkesir milletvekilleri Yavuz Subaşı, Belgin Uygur, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Gönen Kaymakamı Arslan Yurt, kurum amirleri ve vatandaşlar katıldılar. Törende, katılımcılar konuşmaların ardından çiftçi kadınlara 15 koyun ve 1 koç teslim belgesi verdi.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Deprecated: 3.1.0 versionundan beri WP_Query çağrıldığı parametre ile geçerliliğini yitirmiş! caller_get_posts artık kullanılmıyor, yerine ignore_sticky_posts kullanın. in /home/merhaba/public_html/wp-includes/functions.php on line 5495

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.