YaşamGündemÖzel Haberler

Balıkesir’de Ot Süpürgeler Teknolojiye Kafa Tutuyor

Nesli tükenme noktasına geldi

Balıkesir’de Ot Süpürgeler Teknolojiye Kafa Tutuyor

Nesli tükenme noktasına geldi

Balıkesir’in kültürel dokusunu ve geleneklerini yansıtan önemli bir unsur olan ot süpürgesi, vatandaşlar tarafından ilgi görmeye devam ediyor. Teknolojinin gelişmesi ile evlerimizde göremediğimiz ot süpürgeler, Balıkesir’de dededen babaya, babadan oğula geçen bir meslek olarak Hilmi Yılmaz’ın dükkanında gelecek nesillere aktarılarak varlığını sürdürüyor. gazetemerhaba.com olarak, Balıkesir’de esnaflık yapan Hilmi Yılmaz ile nesli tükenme noktasına gelen ot süpürge mesleğini konuştuk.

Balikesirde Ot Supurgeler Teknolojiye Kafa Tutuyor 1

Yerel ekonomiye katkı sağlıyor hem de kültürümüzün bir parçası

Geleneksel Balıkesir ot süpürgesi, doğal malzemelerin ustalıkla işlenmesiyle elde edilir. Kökleri geçmişe dayanan bu meslek geleneği, atalarımızdan gelen bir mirasın modern dünyada da yaşatılmasını sağlıyor. Hem yerel ekonomiye katkı sağlayan hem de kültürel zenginliğimizi yansıtan ot süpürgesi, Balıkesir’in tanıtımına da önemli bir katkı sunuyor.

Ot süpürgeleri popülerliğini günümüzde de koruyor

Günümüz teknolojisi ile evlerimizde, süpürgelerin gelişmiş modellerini görüyoruz. Ancak eski model ot süpürgeleri, geleneksel üretim teknikleri ile modern taleplere cevap vermeye devam ediyor. Ot süpürgeleri, bu yönü ile teknolojik gelişmelere rağmen varlığını hala daha sürdürmeye devam ediyor. Özellikle kırsal kesimde yaşayan vatandaşlar, eski bir alışkanlığın ürünü olan ot süpürgelerini kullanmaya devam ediyorlar.

Balikesirde Ot Supurgeler Teknolojiye Kafa Tutuyor 3

Kırsalda yaşayan vatandaşların tercihi ot süpürge

Ot süpürge kullanımının, köy ve kırsal yerleşim yerlerinde olduğundan bahseden Hilmi Yılmaz, “Bu mesleği önce dedem icra ediyordu. Zaman içerisinden dedem, mesleği babama bıraktı. Son olarak da ben ot süpürgenin hem üretimini hem de satışını yapıyorum. Eski dönemlerde vatandaşlar tarafından sıkça kullanılıyordu. Çünkü teknoloji bu kadar yaygın değildi ve elimizdeki imkanlar ile ot süpürgeler her evde neredeyse vardı. Ancak günümüzde akıllı süpürgeler gibi bir çok süpürge çıktı. Ot süpürge, şehir merkezinde yaşayan insanlar için biraz daha revaçta değil. Genellikle köy veya kırsal kesimlerde yaşayan vatandaşlar, kültürümüzün bir parçası olan ot süpürgeyi tercih etmeye devam ediyorlar” dedi.

Balikesirde Ot Supurgeler Teknolojiye Kafa Tutuyor 2

Nerede doğduysa orada devam eder

Günümüzde ot süpürge mesleği hakkında genel bir değerlendirmelerde bulunan Yılmaz, “Balıkesir’de ot süpürge, üreticisiyim. Evvel zamanlardan itibaren de biz üretiyorduk. Şu an ot süpürgelerin modern versiyonları çıktı. Mesela en çok satılan modellerimizden birisi plastik başlıklı ot süpürgeleri. Günümüzde bir şey üretilmeye devam ediyorsa aynı şekilde gelişmeye de meyillidir. Nitekim ot süpürge sektörü de önceki dönemlere göre değişime uğradı. Kullanım açısından, kullanıcıya rahatlık sağlayabilmesi için başlık kısmı değiştirilmiş halleri elimizde mevcut. Bunun ismine ise sanayi modeli diye de adlandırabiliyoruz. Ancak orijinalliğini koruyabilmesi için de başlıksız modelleri de aynı şekilde bulunuyor. Orijinal hali ile sevenler illa ki var. Ben, başlıksız ve orijinal halini koruyabilmek için elimden geleni yapıyorum. Mesela biri diğerinden çok fazla satmaya başladığında çok satanın üretimini stabil tutup, satmayanın üretimini arttırıyorum. Otlu süpürge bir gelenektir. Nerede doğduysa da orada devam eder. Sadece Balıkesir’de yaşayan vatandaşlara değil şehir dışından da siparişler alıyorum. Balıkesir’in kültürünün bir parçası olan otlu süpürgeyi ülke içerisinde bir çok yere ulaştırıyorum” ifadelerini kullandı.

Balikesirde Ot Supurgeler Teknolojiye Kafa Tutuyor 4

150 TL ile 200 TL arasında fiyatları değişiyor

Otlu süpürgelerin güncel satış fiyatından bahseden Yılmaz, “Önceki senelere oranla fiyatlarımız illa ki arttı. Çünkü yapılış maliyeti oluyor illa ki. Bu durum da fiyatlara yansıyor. Şu an elimde bulunan ot süpürgelerden küçük boylusunu tercih ettiğinizde 150 TL ve büyük boyunu ise 200 TL ile satıyoruz” dedi.

Balıkesir’de Çift sarılı yumurta Altın Değerinde

Batuhan Hasar

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu